aptikimas

.
tikìmas. → tikti:

1.

2. Dėl jo (pirmyn) tikimo literatūrinei kalbai dabar negali būti jokių abejonių.

3. → tikti 4: Kas tikìmas šuniui, kad glostai. Nesižanyti, bet reik veizdėti tikìmo, ar tau tiks, ar netiks. Didis tikìmas bitims yra molinių aulių. Kas tų kalnų (procesijų) tikìmas, kad vaikščio [ja] su trūbais! Pagul tikìmą ana labai tinka – tik tėvai bjauri. Tikìmo jy jam tai tinka, nebežmoniškai tinka!
aptikìmas. → aptikti 1: Aptikimas yra naujas, bet planeta yra amžiais ten buvusi.
atitikìmas. atatikìmas. attikimas. → atitikti:

1. Virbalo ir siūlo atitikimas geriausiai nustatomas, į padarytą virbalu popieriuje skylę neriant mezgamą siūlą. buvimas sutikimo, darnumo santykio: Neatitikimo reikšmės sakiniai turi ir savitų sandaros ypatybių. Taip kalbininkai tvirtindami remiasi garsų atatikimo, atliepimo dėsniais. Neatitikimas tarp sunkiosios ir lengvosios pramonės. ekvivalentiškumo santykis: Atitikimo principas – vienas iš pagrindinių mokslo raidos metodologinių principų.

2.

3. įvykis: Garsus atsitikimas. Išeina atsitikìmų visokių. Būdavai visokių atsitikìmų seniau. Turėjau ir aš tokį atsitikìmą. Ale kiek teip tikdavos, kiek tokių būdavo atsitikìmų. Neseniai tas atsitikìmas papuolė. Da mano moma sakinėjo tokį atsitikìmą. Retas atsitikìmas, ka pusmergė ištekėt [ų] už gaspadoriaus. Buvo tokių atsitikimų, kad atkasdavo [palaidotą] žmogų, nuvilkdavo jo drobužius. Ka mun nepriejo tokių atsitikimų arti girdėti. Turi momos marškinius [kūdikis],
tai anam nė kokių nebus atsitikìmų (nuotykių, bėdų) . Tiek liūdnų atsitikimų, tiek skausmo visiems primena kiekvienas kapinyno kampelis. Juozas, dar tebesirgdamas nuo to atsitikimo, išgirdo apie savo laimę. Tikras atsitikimas. Čia ne pasaka, bet tikras atsitikimas. retas atvejis, retenybė, atsitiktinumas: Šįmet gerų dobilų – tik atsitikìmas. Tokia žmona gauti juk tat retas tėr atsitikimas. Blusos – retas atsitikìmas. Kerpėse iš atsitikimo tegal gintarų rasti. Iš atsitikìmo ka miršta [gimdydama]. Iš atsitikìmo nupirkau arklį. Iš didelio atsitikìmo valgyklo [je] esu valgiusi.
įtikìmas.

1. → įtikti
2. Mandagumas, įtikimas, patogumas. Pamėgimas, įtikimas. Neintikimas. Kareivis turėjo pačią, kuri savo madom ir neintikimu invarė iki to, kad kareivis numirė. Įsitikimas veidan.

2. → įtikti 3: Kaminas kauka iš vėjo įtikìmo; įtinka vė [ja] s – ir kauka kaminas.
ištikìmas. → ištikti:

1. Ižtikimas. Nuo to galvos ištikìmo man ir ausis aždėjo (užgulė) . Kaipog tenai ausys tavos girdėt arba užkęst galėjo anuos ištikimus kūjo budelio? Veizdėkig, kokį sopulį… tos plaštakos ištikimè per veidą… Jėzus drin mūsų kentėjo. trenkimas. Stabo ištikìmas. Per žaibo ištikimą yra 11 trobų nudegusių. užkliuvimas, susidūrimas: Išsitikimas ko su kuo. Ižsitikimas.

2.

3. → ištikti
5.

4. įvykis: Prie jaustukų priklauso nekaitomi žodeliai, kuriais mes reiškiame tam tikrų ištikimų vaizdus. Jau daug metų prabuvom – ir tokio išsitikìmo nebuvo.
nutikìmas.

1. įvykis, atsitikimas: Koks nelaimingas nutikìmas, kokia didelė nelaimė! Pjovėjai sulipo gult ant tvarto i pradėjo pasakot nutikimùs. Pernai buvo kaime das toks vienas baisus nutikìmas, kad ilgai minavosim. Seniau liuob būti visokių nutikìmų. Žemės drebėjimas yra baisiausias ir pavojingiausias pasaulio nutikimas. Betgi paskutinieji nutikimai visai pražuvo iš jo atminties. Ėjo dabar abu broliai namo ir vienas antram pasakojo savo nutikimus. Skaudus nusitikìmas. Negeras pasitropyjimas, nusitikìmas. Kaip toli begėdiškas drąsumas vagių eit, parodo šitas nusitikimas. [Tėvas] mums tą nusitikìmą tankiai atpasakodavo. Šis nusitikimas ėjo tėvui dabar tikt per širdį. Po tam nusitikìmui saugojos kaimynas susitikti su juo. atsitiktinumas: Nuneškiate dovanas vyrui ir dvejopą užmokesnį, gal kartais iš nusitikimo kokio pirmiejai piningai jums atiduoti buvo.

2. → nutikti
2. Kad visa kas gerai, jam tai nustikìmas šitokia merga. Koks šiemet mūsų dobilų nutikìmas, t. y. gerai užderėjo. Dalgio ar peilio, ar plieno gerumas pareina iš nutikìmo grūsnės.
patikìmas. → patikti:

1. Senovė [je] niekas neveizėjo to patikìmo. Seniau apsiženydavo ne dėl grožio, ne dėl patikìmo, al dėl vietos. Nei asilėlio, nei kumelėlio, ima vien patikimu. Ką tu žiūrai patikìmo – imk ir ženykis. Kad jūs, jaunieji, šiandien vis tik į patikimą žiūrite! Iš patikimo imi panelę, ne dėl piningų ir pasogėlės. Patikimas, patiktinai ko nuotaisymas. Sulig patikimo, pagal noro. Akių patikìmas nėr ilgam.

2.

3. Patikimai ir išleidimai su duona ir druska, dvejos piršlybos, vestuvių išvakarės, sodai yra pradingę. Iškilmingas suruošė Jonas Puodžiūnas savo žmonai laidotuves su patikimu iš namų ir bažnytiniu choru. Tėvas nelaukia, pakol sūnus ateis prie jo, bet pats eina ant patikimo. Ar tu nebijai pasitìkimo – pikto bernelio? Kai pirma vienas gyvenau, neturėjau tokios dalios ant šaudymo ir patikimo žvėrių.

4. → patikti
9. Pastikìmas tokis: jei nuvažiavęs turgun nuspirksiu už trisdešimt, tai gerai, o jei ne, tai parvažiuosiu tuščiom kap musią kandęs.
pratikìmas. → pratikti 2: Pratikìmas [saulės] rodo, kad oras mainysis.
pritikìmas.

1. → pritikti 2: Pritikìmas rankų to daktaro! Nė juste nepajutau, kaip ištraukė adatą. Nepritikìmas, neštapnumas, keblumas. atitikimas, derėjimas vieno su kitu: Jug visos ligos y [ra] valug kraujo pritikìmo.

2. → pritikti
4. Tai gražumas dukterytės, pritikìmas jai skarytės.

3. → pritikti
5.

4. → pritikti
6.

5. įvykis, atsitikimas, nuotykis: Man gyvenant buvo visokių pritikìmų. Seni tai labai pritikìmai buvo. Pritikìmų prisiklaũsė. Nė vieno vargo, nė vienų piktų pritikimų ant žemės ir ant marių drin jų. įgijimo nebijos. Nebijojos nė vieno pikto pritikimo. Išspausdino Vilniuje 1861 m. pasakas, pritikimus, veseles ir giesmes. Pabaigė velnias pasakot apie savo pritikimą. Neščėslyvi tau, mergele, tiko pritikimai, pasibaigė visi tanciai ir visi šokimai. Buvo buvo pritikìmai, buvo dūdos ir šokimai. Koks tę buvo pritikimas – skripkos, dūdos ir šokimas.
sutikìmas. satikimas.

1. → sutikti 2: Žodyno srityje yra daug nesutikimų tarp prūsų ir lietuvių kalbos. Visų norų satikimas.

2. → sutikti
3. Visi plekš plekš susėdo ant pamatu ir pradėjo giedoti be kokio sutikimo. Sutikimas (giedant arba griežiant).

3. santarvė, santaika: Suderėjimas, sandora, sutikimas. Geras sutikimas. Sutikimas, santaika, sandora. Gerai, kaip yra sutikìmas poroj. Kad čia būtų sutikìmas, ar nebūtų geriau. Nėra niekur sutikìmo. Sutikìmo nebūs: ana vėl ne pėsčiųjų. Jis neturi žinoti mūsų nesutikimų. Bet kai vargai ir nelaimės akis bado, nė sutikimo nėra. Nuo to karto gyveno jiedu sutikime. Didžiame sutikime ir meilėje gyveno senelis ir senelė, bet liga atėjo ir senelį paguldė. Kaimynystėj, giminystėj nebėr sutikimų. Nesutikìmas. Į nesutikimą pereiti. Tarp tų ir tarp marčios yra tankiausi nesutikimai ir barnys. Nesutikìmas nesvietiškas. Be sutikimo nebus nė gyvenimo. Meile tekėsi, sutikimù gyvensi. Kur sutikimas, ten ir palaiminimas. Kame nėra sutikimo, tenai ir tiesa nekoki.

4. pritarimas: Vyras be žmonos sutikìmo negali parduot žemę. Tėvai nedavę sutikimo vestis su žandaro Margareta. Šauki į sukilėlių kariuomenę mano žmones, mano šeimynykčius, visai neatsiklausdamas mano sutikimo. Imsiu kalbėt, kai turėsiu aiškų tamstos sutikimą. Gauti sutikìmą. susitarimas: Kiemo turtas valdomas, juo naudojamasi visų kiemo narių sutikimu.

5. → sutikti
6. Mūsų susitikìmas mieste buvo labai netikėtas. Pasitaiko susitikìmas kokis an šio svieto. Susitikimas, sutiktė. susidūrimas: Abiejų ledlaužių susitikimą maždaug taip aprašo. susirėmimas, kova: Mūšis, susitikimas, kova. susiėjimas, pasimatymas, bendravimas: Tai buvo malonus susitikìmas. Baisiai įdomus toks giminių susitikìmas. Čia jau buvo susitikìmo bolis šitan kaime. Vis susitikìmas žmonių toksai: nueini į bažninčią, susitinki. Balių didelių [per atlaidus] nebekelia, al žmonių susitikìmas da yra. Šeštadienį ir sekmadienį visas susitikìmas, kad ir draugauni. Toks trumpas susitikimas, o kiek visokių minčių sukelia.

6. → sutikti 7: Ar pražvalgų lauki, ar sutikìmas marčios, reikia įkišt pečiun švęstų žolelių, krapylo. Iškilmingi laimėtojų sutikimai. Po tam mes, gyvieji pasilikęjie, drauge (lygiai) su jais pagauti būsim debesysa ant sutikimo Viešpaties ant oro, ir taipo visada pas Viešpatį būsim. Apeiginius pavasario sutikimo šokius daugiausia šokdavo merginos, pritardamos šokiui daina. Naujųjų metų sutikìmas.

7. komandų ar atskirų sportininkų rungtynės ar varžybos: Tūkstančiai žiūrovų žiūrėjo futbolininkų susitikimą. Susitikimas nutrauktas dėl aiškios mūsų boksininko persvaros.

8. įvykis, atsitikimas: Ė, kad tave kur, susitikìmas, ai!
užtikìmas.

1. → užtikti
1.

2. → užtikti 3: Aštuonis šimtus ažumušė užtikimù vienu.

3. → užtikti 4: Ne tokis užtikìmas, kap sarmata. Ne užtikìmas, ale išgąsdymas užškadino.

4. → užtikti 6: Buvo tat laikas prieš pat užtikìmo didžių lytų.

5. → užtikti
7. bausmė: Apsaugok… nuo kalavijo neprieteliaus, bado sunkaus… ir nuo visokių baisių užtikimų tavo.

6. → užtikti 8: Tarpimas, užtikìmas. Neužtikimas. Neužtikimas, prapuolimas javų. Nuo Dievo vaisingystę ir užtikimą reik išmelsti, šiaip negelbti nei koks arimas, nei sėjimas ir nei sodinimas.


Jei žinote tikslesnę informaciją paaiškinančią 'aptikimas' reikšmę, galite ją pakeisti: REDAGUOTI BETA
Įrašas
Paaiškinimas

Jūsų pataisymai bus išsiųsti moderatorių peržiūrai, jei informacija tikslesnė/taisyklingesnė
ji bus patalpinta vietoj esamos.


Kalbų žodynaiJaunimo žodynasVertimasTerminaiTarptautiniai žodžiaiVardaiPavardėsKirčiavimasSapnininkasVietovardžiaiŽmonių paieška
© 2020 - 2024 www.zodynas.lt
Draugai: TV Programa Vārdnīca Animacija Skaičiuoklė Juegos Friv
x