srė̃bti, srẽbia (-ia), -ė (srẽbė)
1. valgyti skystą maistą šaukštu: Sau tikrai sušilt karštoką viralą srẽbiam. Vakarienės [Vilius] tik kelis šaukštus tesrėbė. Rytą vakarą lapynė! aš nesrėbsiu! Šiai srebant viralą, mažne visumet padėjo srėbti katė su šunyčiu, troboj auginamu. Rūgštą sulą ir girą šeimyna begėrė, o vergai jų putrą besrėbė. Rasitai panorsi srė̃bti pieno. Srė̃bk putros, bene apšilsi. Srė̃bia visi bulbienę ir laižos – gerai visiem. Nu i srė̃bsi tą bulbynę, i skaniai, i gerai. Va kokių kruopų inpylė – ir srė̃bte! Duonos kąsk vieną kąsnį, putros tris šaukštus srė̃bk viršuo. Bulbos su juka, ne sausos – tik srẽbiam! Vakarienei kleckučių užkaičiau, tegu vaikai srẽbia. Sausus (be uždaro, liesus) barkštelius srẽbia visus metus. Diktesniai buvo žmonys, kad rasalą srė̃bė, kaip daba. Negalim atsivalgyt raugienės – srẽbiam ir srẽbiam. Kam tiek srebì – naktį žuvų pagausi (susišlapinsi) . Tatai padirbs tą pieną iš kanapių, nu i liuobam srė̃bti su koše. Išrūgeles srė̃bė i brolį mokė. Kad srebì – srė̃bk, ką čia buzurlini kaip telis?! Oi, merga, valgyk – baršteliai srebiamì (skanūs) . Pūsles sugraužė ranko [je] nu šaukšto putrą bèsrebant. Kai prisėda sriubos srėbt, nebegali atsikvėpt. Kad sreba, nosis dreba. Srẽba, kad ir ausys dreba. Jie srẽbia bulbienę, ka ausys linksta. Balandrų putrą srė̃busys. Eik srė̃bti i atsidrėbti! Lapė, kardą pagriebusi, išliej barščius nesrėbusi. Kad su peiliu putrą srė̃bs ir su kaušu duoną rieks, o tai mudu, o tai mudu vieną dūmą dūmosiv. Visi vargo srė̃bėm (patyrėme) . Pačėdyk burną putrai srė̃bti. Ne kožna burna putrai srėbti. Su tokia burna tai tik barščių srėbti. Srėbtę lapus, daugiau nieko nebus. Srėbk, kol šiltas: kaip atauš, ir nosį nulauš. Ką išsivirei, tą ir srėbsi. Prisivirei buzos, tai ir srėbk. Srėbk sriubą, žuvį gale rasi. Jug builynė srebamà kiekvieną dieną, i nieko nėr (nuo įprasto darbo nesusirgsi) . Žmonių yr ir ne bulvynei srė̃bti (yra tinkančių dideliems, svarbiems darbams) . Jei jau srė̃bdamas neprivalgei, tai ir gramdydamas neprivalgysi. Srėbė srėbė, kai reikėjo pinigai atiduot – kai Martynas burokuos (nesiskubino atiduoti) . Paikas paikas būro vaikas: putrą srė̃bęs, gerti nora. Tu da tiek kruopų nesi srė̃bęs (per jaunas) .
srėbtinaĩ. Srėbtinaĩ srebia.
2. su garsu valgyti skystą maistą, šlerpti: Nesrė̃bk kaip kiaulė. traukti į save, siurbti: Snarglį srė̃bti.
3. smarkiai gerti svaiginamus gėrimus, lakti, maukti: Tu sakei ir degtinės galėsiąs kas dieną srėbti. Nesrėbk degtinės, tai ir neūš [galvoje]. Jau alų srebì, mačiau, gerai. Jau nebegeria [alaus],
bet srẽbia.
4. miegoti knarkiant: Kiti ilgai neužmiega, o kiti parpuolė ir srẽbia. Nu ir srẽbia gerai!
5. tvoti, rėžti, kirsti: Ranką pakėlė, jau būt kirviu srėbęs, jei stovintis už jo nebūt sugriebęs. Srė̃bk tu jam per sprandą su kumščia! Jau jis kad srė̃bs, tai kaip su šiūpele! Ką, mislyju: srė̃bs – paskui ar išimsi? Ka srė̃bsu į žandą, tai žinosi! Srė̃bė per ausį! Kai srė̃bsiu į barštinę, tuoj apsijukosi!
barščiùs (batviniùs, bùzą.
kopūstùs, žìrnius) srė̃bti. miegoti knarkiant: Tai Jonas skaniai barščiùs srẽbia. Anas jau girtas – batviniùs srẽbia. Kap greitai ažmigo – jau kopūstùs srẽbia. Maniškis visą naktį žìrnius srė̃bė.
kraujaĩs srė̃bti. būti kruvina nosimi, gavus mušti.
antsrė̃bti, añtsrebia, añtsrėbė.
1. užvalgyti skysto maisto ar pavalgius dar ko pasrėbti: Pavalgius kitų valgių, kožnas jos. po samtį antsrėbė dėl pasistiprinimo. Tos juodos putros antsisrė̃bsi – kaip buvo skaniai! Ans nevalgė, duok anam šaukštą antsisrė̃bti.
2. valgant užgerti skysčio, užsisrėbti: Įdės cibulės, pipiro, druskos, vandens įpils i padarys tokį rasalninką ančsrė̃bti. Tą spirgutį pasūdysi i pieno antsisrė̃bsi – teip būs skaniai!
atsisrė̃bti, atsìsrebia, atsìsrėbė. prisisrėbti iki soties.
įsrė̃bti, į̃srebia, į̃srėbė
1. įgerti, įsriaubti skystą maistą: Kaip į̃srėbiau biškį karštimo, paliko man šilčiau ir tvirčiau.
2. galėti srėbti: Ar gali tokią karštą sriubą įsrė̃bt? Jei smetonos neįdėsiu, barščių neįsrė̃bsiu. Kad užkulo neįdėsi, juodos neįsrėbsi.
3. įsismaginti, įsileisti srėbti: Įsìsrėbė vaikai, matyt, gardi sriuba.
4. įgerti, įkaušti: Atvažiuo [ja] ir į darbą įsrė̃bę. Stasys tai gerai insisrėbęs parvažiavo.
išsrė̃bti, ìšsrebia, ìšsrėbė.
1. išvalgyti (skystą valgį): Kap viralą išsrėbėm, atnešė po gabaluką mėsos. Trečias išsrėbęs savo šaukštą ir, burną išplikęs, sukeikęs. Privirėm košės, kaip dabar ją išsrėbsim? Kas padarė gero? – Aš. – Kas išsrėbė putrą? – Nežinau. Da tevie daug putros reiks išsrė̃bti, kol muni mokyti galėsi (per jaunas esi) . Kad išsrėbsi sriubą, gale rasi žuvį.
2. su garsu išvalgyti, išsriaubti.
3. išgerti, išmaukti: Su trim buteliais numovė – išsrė̃bs ir be jų.
4. išėsti, išlesti ką skystą: Greitai žąsys visus arbūzus išsrė̃bs.
5. išsimiegoti, išsiknarkti: Ar išsìsrėbei?
nusrė̃bti, nùsrebia, nùsrėbė
1. nuvalgyti, nusiurbti (skystą valgį): Išdykėliai vaikai tik skystimą nùsrebia, o visi tirštimai visuomet lieka.
2. užsrėbti
2. Kad dar su barščiais nusisrė̃bdamas, tai gali žirnienius blynus valgyt, o teip tai nelenda. pavalgius dar ko pasrėbti: Teip standžiai užvalgėm – duok daba kuo nusisrė̃bt.
3. pasigerti, nusilakti: Po lašą, po lašą – nusìsrebat, vyrai, kaip paršiukai.
4. kietai numigti: Švariai nùsrėbiau.
pasrė̃bti, pàsrebia, pàsrėbė.
1. pavalgyti skysto maisto: Juodos builynelės pasrė̃bsma i dirbsma – i kaip dar sunkiai. Pàsrėbė barščių ir sotus. Rūgyto pieno pàsrebi su bulbom, ir gerai. Nenori duonos, tai pasrė̃bk teip. Pasrèb pasrèb (pasrėbk) kisielelio!. Nora jauni vargo (vesti), nora tos putros pasrė̃bti. Kai Velykos, tai nor pasrė̃bus (menkai tepavalgius), bet pasrėdžius. Kad i pasrė̃bę, bet pasrėdę. Duonos i tos putros pasisrė̃bsi su bulvėms, i viskas. Šaltos putros pasìsrėbiau ir išejau. Per pakasynas būtų gerai pasisrėbęs karštų kopūstų su jautiena ir kiauliena.
2. užsrėbti
2. Bulves išvirs, cibulynės, i liuobam pasisrė̃bti. Valgyk pasrėbdamõs, vaikali! Košę valgo pasrėbdamõs.
3. su garsu pavalgyti skysto maisto, pasriaubti.
4. kurį laiką girtauti, lakti. .
kraujaĩs pasrė̃bti (pasisrė̃bti) būti sumuštam, sukruvintam: Pasrė̃bsi kraujaĩs. Pasìsrėbiau nuo jo kraujaĩs.
šil̃to ir šálto pasrė̃bti patirti ir gera, ir bloga: Daugiausia [ateidavo] pagyvenę, šilto ir šalto pasrėbę vyrai.
pérsisrėbti persivalgyti skysto maisto: Veršputrė buvo tokia skani, ka aš pársisrėbiau.
prisrė̃bti, prìsrebia, prìsrėbė.
1. privalgyti skysto maisto: Ė aš kruopų prìsrėbiau. Išsiverdu bulbų ar makaronų, prìsrebiu prìsrebiu. Kankolynės visi prỹsrėbėm lig valios. Prìsrėbė pilną pilvą bulbienės. Protingas tas, katras [anksti] nesiženija: tos putros visada spės prisrė̃bti. Jeigu srėbte neprisrėbei, laižyte neprilaižysi. Bagota i ana, buzos prisrė̃bus!. Velij putros prisisrė̃bęs eiti gulti. Prysìsrėbiau kruopų, kiek tik tilpo pilve. Duoną pamirkysi su putra, prisisrė̃bsi – ui raudonuosi! Žalių barščių prisisrė̃bęs, ant kumelės užsidrėbęs. Putros savei prisisrė̃bęs, geriau būt atgulti. Vargo aš per kraštus prisisrėbiau.
2. prigerti svaiginamųjų gėrimų, prilakti: Veizėk, neprisrė̃bk tiktai to [je [veselė [je]. Brigadierius yra – eina patrobiais i prisisreba. Kai kurie vos laikėsi ant kojų – tiek spėjo prisisrėbti.
kaĩp vandeñs į bùrną prisisrė̃bęs visiškai (tyli): Tylia kaĩp [v] andens į bùrną prisisrė̃bęs.
susrė̃bti, sùsrebia, sùsrėbė. viską išsrėbti: Sujogok kruopynę, ans parejęs susrė̃bs. Maž lakštinelių bliūdžiuką susrėbsì? Susrė̃bk prėskinį – da šiultas. Kad suėdei žuvį, susrėbk ir sriubą.
užsrė̃bti, ùžsrebia, ùžsrėbė
1. užvalgyti skysto maisto: Tokios sriubos užsrė̃bęs gali būti sotus. Gal užsrė̃bsi bulbienės? Užsrė̃bk barščių ir galėsi gyt karves. Blynų padažo, pieno rūgštaus ažùsrebia i eina darban. Po mėsai duoda rūgštaus pieno užsisrė̃bt. Sausai užvalgiau, rūgusio pieno užsìsrėbiau.
2. valgant užgerti skysčio, kad geriau kąsnis nueitų: Kuo norite užsrėbti virtinius?. Valgau šutynę, rūgštu pienu užsisrėbdamà. Į tus sėmenis mirkysi [bulvę],
i tos užsivalgysi, užsisrė̃bsi. Bulvę pasiėmę bėga in klėtį pieno užsisrėbtie.
3. užgerti svaiginamųjų gėrimų, įkaušti: Gerai, matyt, buvo užsrėbęs, jei taip pasakė.
4. užduoti, užtvoti, užkirsti: Kai užsrėbė vieną [smūgį] per nugarą, tai visą tiesą pasisakiau.
Jūsų pataisymai bus išsiųsti moderatorių peržiūrai, jei informacija tikslesnė/taisyklingesnė
ji bus patalpinta vietoj esamos.