gẽrinti (-yti), -ina, -ino.
1. geresnį daryti, taisyti, tobulinti: Gẽrinu lauką. Žemė buvo gerinama kas metai. Gẽrina kiaulių ėdesį. Gẽrinti valgį pridedant taukų. Geru paveikslu reikia gẽrinti žmones. Mes susiprastumim, savo darbus gerintumim. Žmogau, gerink save. Žmogus kasdien gerinas.
2. meilintis, įsiteikti, pataikauti: O jauniklis [varnėnas],
ė kaip gerinasi savajai! Šuva suvaksytas gẽrinas. Dabar jau gẽrinas kaip šuva. Reikia prie jo gerintis, gerai jį pamylėti. Gẽrinkis kaip nors prie jos, gal nepragins su šluota.
3. malonėti, maldyti, raminti, tramdyti: Glosto ir gerina šunelius. Gẽrink negẽrink, o mūs šuo vis tiek puolasi į žmogų. Šuva vis reikia gerinti. Gẽrinkis šunį, vesk į trobą.
4. taikinti: Viens kitus taikina, gerina. Pirma mušei, o jau dabar „gẽrinkimės, gẽrinkimės, Onute!“.
5. sveikti, taisytis: Ligonis gẽrinas, t. y. eina geryn, pasilabina. Marino marino, o dabar jau gẽrinas [ligonis]. Ligonis nesigerina.
apgẽrinti.
1. apraminti, apmaldyti; aptramdyti: Žemaičius, norėdamu dar apgerinti, masino, jog anie, pagrįžusys į namus, liuosais gyvens.
2. pagerinti
2. Apsigẽrino šuo įšokęs į ratus. Apsigẽrink šunims, kad nekąstų.
atsigẽrinti
1. lygintis, geru atmokėti, atsidėkoti: Žemaičiai, norėdami atsigerinti savo dievams už padėjimą, aštuonis vokyčius sudegino. Aš tamstai teip atsigerinsiu, kaip žmonės geba už gerus darbus atsigerinti. Kuo gi tau atsigerinsiu už tą meilę? Niekaip negal jam atsigẽryti.
2. susitaikinti: Anuodu atsigẽrino viens kitam po supykimu.
įsigẽrinti įsiteikti, pataikauti: Stengėsi žmonėms įsigerinti.
nugẽrinti.
1. per daug gerinant, dailinant pagadinti: Gerino gerino kamantus ir nugẽrino.
2. numaldyti, nuraminti: Niekaip negalima jo nugẽryt – vis susiraukęs ir susiraukęs. Supykęs vaikas šmurgeliuo [ja] kampe, eik nugeryt. Širdingą žmogų nugẽrink, t. y. kas pasišiaušęs. Nugẽrina šunį vagis, kad nelotų. Nugerink šunį, kad nekąstų.
pagẽrinti
1. geresnį padaryti, pataisyti, patobulinti: Pagẽrinau jums barščius, t. y. pridėjau uždarą, smetoną. Ne žodžiai mane pagerino, bet mūrininko geri darbai. Tarybų Sąjungoje leidžiamos milžiniškos lėšos darbo sąlygoms pagerinti. Reikalas pasigerino. Mūsų padėjimas gali pasigerinti. Vyriškose vasarose. sugrįši ir pasigerinsi. To viso man nū gailisi ir prašau malonės, ir noriu pasigerinti.
2. pasimeilinti, pasistengti įsiteikti, pataikauti: Pagerinu vaikus by kuo, man ir suskaldo medžius. Pagerintas (pavaišintas) pradėjo dainėse savo girti svečią. Pagerink šunelį, ir nekąs. Jis pasigẽrino, t. y. pasidarė geru, atnešė dovanas. Neturėjo iš ko raštininkui pasigerinti. Šitas šuniokas visados nori pasigerinti.
3. pasitaisyti, pasveikti: Ligonis į vakarą pasigerino. Viens pasimiręs, kiti ale jau pradėję pasigerinti.
4. atsilyginti geru, atsimokėti: Gelbėk mane iš liepsnos, aš tau pasigẽrinsiu.
prigẽrinti
1. numaldyti, nuraminti: Prigerink [vaiką],
kad neverktų. Prisigẽrink šunis ir prieisi.
2. prisimeilinti, įsiteikti: Navikui gana greitai pavyko prisigerinti ir susitarti dėl nuomos. Jis pirma prisigẽrina, paskui apgauna. Priešai stengėsi žmonėms prisigerinti.
sugẽrinti. sutaikinti: Sugerinti draugus nepasisekė. Jie susipyksta ir vėl susigẽrina. Susigẽrinom su vyru. Peikštėsi peikštėsi ir vėl susgẽrino! Susipykę, idant susigerintų.
užgẽrinti.
1. atitaisyti, užglostyti: Geidžiame kaip nors tą piktą užgerinti ir pataisyti.
2. permaldauti: Žmogus net savo vaikus degindavo, kad tiktai užgerintų ir labiaus dievams įtiktų.
Jūsų pataisymai bus išsiųsti moderatorių peržiūrai, jei informacija tikslesnė/taisyklingesnė
ji bus patalpinta vietoj esamos.