apraginti

rãginti (-yti), -ina, -ino.

1. žodžiais ar veiksmais skatinti: Atsišaukimas ragina visų tautybių darbininkus eiti išvien. Darbštus dirba ir neraginamas. Rãgink nerãginęs, vis neklauso. Ka jis užsispyrė, rãgyk valgyt – jis juo nevalgys. Pri valgio nereik jį ragint. Ans blaivininkas toks buvo: vien rãgino žmonis, ka negerkiat tos šnapšės. Arklius raginti. Rãgina, kad dirbtų. Kai ateisim jūsų raginti, būkit jau bedirbą, tai nė raginti nereikės. Mes papratę kasdien po svetimus, neraginamos, padėjo, ir valgyk. Sukakus jau devyniems metams, žmogelį vėl ragino sūnų atsimti. Girneles traukiau nesilsėdama, ugnelę kūriau neraginama. Raginkiat žmones to trumpo mokslo išmokti. Ragink tarnus, idant savo ponų klausytų. A ypačiai graudink ir ragink taipajag vyriausiuosius ir gimdytojus. Ragink, kad gertum, arba važiuoti in girią. Ant darbo verčiu, labai raginu, prispiriu. Miniu ką, raginu. Raginu ką, užgulu, kniūpsau. Kąg tu atsakytumbei tave teip rãginančiam. | Dvasia… rãgina atminimą, mokia išmintį, įjudina valią. Geras arklys ir neraginamas bėga. Ant blogo raginti nereikia. Tėvas išvydęs degtinę, nėmaž nesiragino. Išgėrėm, nereikėjo nė rãgintis. Valgykit, sveteliai, nesirãginkit! Vilkas nebėga: raginas bėgti, veizas atsisukęs. kviesti: Mane rãgina svečiuosna. Neragintas atėjo. Neragintam po suolu.

2. valdyti arklius važiuojant: Ar mokytojas rãginsi arklį, ar man duosi?

3. vaišinti, girdyti: Atkeliavus tenai tam svečiui, ėmusys latuviežiai vaišinti jį savo džiovinta juoda duona ir raginti gailiniu alu.
aprãginti. paskatinti: Aš apraginau jį, kad greičiau dirbtum.
įrãginti. skatinant įprašyti, įsiūlyti: Nemoku svečių įrãginti, kad valgytų. Sunku įrãgint arklys. Povilelis liuob visumet muni įrãgys gerti. Aš aną įrãginsiu gerti, tą darbą greičiau dirbti. | Matai, ir būtų inrãginęs bėdą. Pervasar įsitingėjęs, nebegali ir rudenį berniokas įsirãginti prie darbo. Visas dalykas tik įsiraginti, vieni, kad sėtų, kiti, kad akėtų.
išrãginti. raginant priprašyti ką padaryti (išgerti, išeiti): Baltaragis pripylęs išragino antrą ir trečią ir dar ragino. Negali jos iš namų išrãginti.
nurãginti. privaišinti, nugirdyti: Suvadindamys diduomenę parkrikštų į puotas, bendringai tenai jus nuraginusys, miečeiviai naktį aplinksmius guliančius išpjovė.
parãginti. paskatinti, priminti, paprašyti: Parãgink, tegu greičiau daro. Juos reik parãgyt, ka greičiau siūtų. Jis parãgino svetį valgyti, gerti. O ir paragin į krygę joti mūsų jauną brolytį. Atsidusęs giliai ir paraginęs vadelėmis bėrutę, jis važiavo toliau. Paraginu, varau ant ko. Pati da aš pašokčio i kitus parãginčio. | Jis atėjo, dvasės parãgintas. Gera pradžia žmogų paragina. Pasirãginti kits kitą. Nugi dirbkime, dirbkime, vis pasiragindami. Svečiai, iš pradžių dar varžęsi ir laukę šeimininkų kvietimo, dabar, patys pasiragindami, tuštino žalsvakaklius naminės butelius. Viena kitą pavadina, karčemo arielką ima pasirãgindamos. Pasiragintis duoda.
prirãginti. prikalbėti paskatinti ką daryti: Matai, dabar ir pačiam gerai, ė tik prirãginau. Reikia prirãgyt, kad tu mokykis. Turi raginti [valgyti],
raginti, kol pryrãgini. Kokiu gi būdu prragint prie rašymo? Led prirãginau išvalgyti visą. Svečius privalgydino, prirãgino. Svietas… tapo priragintas, kad ir jis drauge dirbtų. Ji priragino jį pas ją atsisėsti. Mus budini užmigusius, … savęsp priragini tu mus. Bet per jų nupuolimą atėjo išganymas pagonims, idant juos užvydėjimop priragintų.
surãginti.

1. pavaryti, paskatinti: Tai ji kuo greičiausia surãgino savo kumelaitę ir važiavo prie vieškelio. Bielinis suragino sartoką pavijęs paskutinį vežimą, pridurmu važiavo toliau. Suraginęs arklį, prijojo prie vartų ir sutrupino į juos durtuvą. Pamatė kunigas, kad gaspadinė … atsiveja paskui, suragino arklį bėgt, kiek tik iššoka.

2. sukviesti: Surãgino visus į stuiką. Surãgytos padvados stovi. sukurstyti: Sesuo suragino kariuomenę pabėgėlius vytis.
užrãginti. iš anksto įsakmiai ką paliepti: Aš buvau užragintas kalbėti taip. Kelkit, sūneliai, kelk jauniejai, jau seniai užraginti į karužį išjotie. Šiandien užrãgino kelius taisyt.

2. pavaryti (arklį): Ažrãginom kumelioką, tai kaip grausmu – ir namie. Jis užragino arklį visu smarkumu. Jin da smagiau arklį užrãgino: mato, ką čia jau kas negerai yra.


Jei žinote tikslesnę informaciją paaiškinančią 'apraginti' reikšmę, galite ją pakeisti: REDAGUOTI BETA
Įrašas
Paaiškinimas

Jūsų pataisymai bus išsiųsti moderatorių peržiūrai, jei informacija tikslesnė/taisyklingesnė
ji bus patalpinta vietoj esamos.


Kalbų žodynaiJaunimo žodynasVertimasTerminaiTarptautiniai žodžiaiVardaiPavardėsKirčiavimasSapnininkasVietovardžiaiŽmonių paieška
© 2020 - 2025 www.zodynas.lt
Draugai: TV Programa Vārdnīca Animacija Skaičiuoklė Juegos Friv