trūnýti, -ìja (-ỹja), -ìjo. trū̃nyti, -ija (-yja), -ijo (-yjo) ; trunýti, -ìja, -ìjo;
1. lėtai sausai pūti, drunyti, dūlėti, trešti: Džiūsta ir trūnìja nepjaustytas medis. Padarai ne pastogėje, o ant lauko laikomi trūnỹja. Seni medžiai trūnìja. Namas jau baigia trūnýt. Pradeda trūnýt – reikia kelt į kitą vietą [tujas]. Durpės pasidarė per ilgus amžius iš trūnijančių augalų, neprieinant orui, o esant vandens pertekliui. Jo kaulai jau kapuose trūnìja. Išdžiovink siūlus: tokius padėjus pradės trūnyt. Mano skepeta kampe užmesta pradėjo jau trūnýt. Mūsų tauta merdėjo kitų engiama, bet netrūnijo. Namai – lyg sunkios gremėzdiškos mūrinės dėžės, kuriose tyliai trūnija vienodi žmonių gyvenimai. Juk žemėj viskas mainos ir trūnija, nelieka niekas niekas pastovus. ilgai būti kur padėtam: Tie visi raštai eis į archyvą i trūnỹs.
2. rūdyti: Padėjau peilius šlapion vieton, ir pradėjo trūnýt.
3. niekur neišeinant, nuobodžiai, vargingai gyventi, būti, tūnoti: Jis kitąmet išeis į pensiją; sveikata jį. spiria trūnyti ant kranto. Kaip gera būtų išeit – dabar trūnýk namie. Dabar niekur neinam – apie namus trūnìjam. Teip ir trū̃nyji žmogus. Jau šešti metai jis trūnìja kalėjime. Ko trūnijì, ženykis, senas bernas. Atsiguls ant knygų ir trūnìja par dienų dienas. ilgai drybsoti, kirmyti: Gėdos turėtum visą dieną pataluos trūnýt! Trūnỹja an pečiaus visą rytą. Oi jūs, bobos, netrūnykit, virkit grybus ir maišykit. silpnėti, menkėti, kriošti, smilkti: Kap neturė [jo] sveikatos, trū̃nyjo i trū̃nyjo.
aptrūnýti. aptrešti, apdrunyti: Šimtą metų stovi budinkas ir vis dar drūtas, tik balana kiek aptrūnijo. Namas jau senas, jau aptrūnìjęs. apgesti. Kur šlapiau, tai žmonės bėdavoja, kad aptrūnìję [bulvės].
ištrūnýti.
1. sausai išpūti, ištrešti.
2. kurį laiką išdrybsoti, išdrunyti, iškirmyti: Ir lankė ją. Dryža, žiemą ištrūnijęs po kailiniais.
nutrūnýti. nudūlėti, nutrešti: Tas klojimas nukirmijęs, stogas nutrūnìjo, nubyrėjo.
patrūnýti. patrešti: Šitie rąstai jau biskį patrūnìję. Rūbai jau gerokai patrūniję.
pratrūnýti.
1. nuo trūnijimo prakiurti, prapūti: Baltnugaris genys mėgsta labiau pratrūnijusius beržus, nudžiūvusius stuobrius ir kalasi sau erdvų platų uoksą.
2. niekur neišeinant prabūti, pratūnoti: Visą žiemą pratrūnijaũ namuos.
pritrūnýti. pakankamai trūnyti, drybsoti, kirmyti: Lipk, tėvai, nuo pečiaus, jau gana pritrūnijaĩ.
sutrūnýti.
1. sudūlėti, sutrešti: Sutrūnìjęs medis – vienos trūnys. Parsivežiau beržo stebulėm, žievės nenulupau – ir visas sutrūnìjo. Dar̃ per kelis metus ne tik balana, bet ir šerdė sutrūnija – čystas pūzdras pasdaro. Nugriuvau grybaudama an kelmo, regis, i suvis sutrūnìjęs, ė šit’ kelį sumušiau. Iškasėm iš Gražiaraisčio rąstą, ale jau sutrū̃nijęs. Kai kada jau sutrūnìjęs [kubezdalis] būva: pasipilia dujos. tokios tik fukt. Ašys ir akėčios surūdys, pavalkai sutrūnys. Jos audeklai begulėdami sutrūnìjo. Sutrūnijęs medžias. Sutrūnìjo padėtos parėdnios. Jis seniai miręs, jau jo ir kaulai sutrūnijo. | Sudrūnìjo sutrūnìjo [vainikėlis] kaip sausas medelis.
2. surūdyti: Nuspirkęs kirvį padėjau pašalėn. Kitądien žiūriu – jau sutrūnìjęs.
3. suvargti, sunykti, sukriošti: Bobutės kokios senos, sutrū̃nijusios priimdavai [naujagimius].
Jūsų pataisymai bus išsiųsti moderatorių peržiūrai, jei informacija tikslesnė/taisyklingesnė
ji bus patalpinta vietoj esamos.