apvirškinti

vìrškinti, -ina, -ino.

1. perdirbti maistą. Pilvas valgį vìrškina (suverda). Mėsõs išvis nelabai [valgau],
ma [n] tai skrandis nebevìrškina. Ko nesuvalgau, to skonis vis stovi burnon ir stovi, galėt skrandis nevìrškina. Ka dantų nėr, i tas skrandis tiek bevìrškina. Arbata labai padeda virškinti, žmonėms nervus ramina. Kai kurios [jūrų žvaigždės] išverčia skrandį, juo apgaubia grobį ir virškina. Kiaušiniai yra lengvai virškinamas maisto produktas. Valgio virškinamieji organai, arba žarnų kanalo sistema. Pepsinas ir tripsinas gaminami virškinamojoje žarnoje ir skaldo baltymus. Virškinamosios sultys. | Alus vìrškina amžinai – bėga i bėga. Skrandžio sulčių veikiama gleivinė virškinasi, suminkštėja.

2. suprasti, suvokti: Menkas jo protelis tokių gudrybių nevìrškina. Buvau labai dar jaunas, daug ko mano galvelė tada dar nevirškino. Iš gailesio ir pasididžiavimo geriu. Tavo kopūstgalvė to nevirškina? Ne?

3. neapkęsti, nemėgti ko: O pagyrūnų Klemas Gilnius iš viso nevirškindavo. Sukempėjęs senbernis. Ką jis išmano apie moteris… Negaliu virškinti tokių individų.

4. krešinti, traukinti, tirštinti.
apvìrškinti. kiek suvirškinti: [Gūžio] sienelės išskiria skystį, kuris maistą sudrėkina, suminkština, kartais apvirškina. Jauniklius maitina suaugę karveliai [keršuliai],
atrydami jiems apvirškintą maistą.
išvìrškinti. viską suvirškinti, perdirbti iki galo: Reikia paposnykaut, prastai [pavalgyti],
tai tada žmogu labiau išvìrškina ir gyvena tada ilgiau. Šitų [obuolio] grūdelių, sako, neišvìrškina [karvės knygos]. Kai [teliukas] daug užsižinda krekeno – neišvìrškina. Turėjo ko nors neišvirškinamo suvalgyti. Nėko nevalgau, kol išsivìrškina.
pérvirškinti. pervìrškinti.

1. perdirbti maistą, dar kartą suvirškinti. Jaunas vėl kiteip pervìrškina greitai, da [dirbdamas] pasitampo – vėl kiteip.

2. pergalvoti, permąstyti: Pervirškina savo praeitį ir protestuoja prieš dabartį.
suvìrškinti.

1. virškinant viską ar dalį perdirbti. Mano pilvas viską suvìrškina. Suvìrškintas maistas. Grikių baltymai lengvai suvirškinami. Nėkieno pilvas nesuvirškina taip šauniai ėdalo kaip pelėdos. Kūnas stiprėja tik tuo, ką jis gerai suvirškina. Koks skirtumas, į kieno gerklę pakliūsi: meškai į nasrus ar vilkas suvirškins? Gatavas gyvą praryt, kad tik gerklė išneštų, pilvas suvirškintų. Lengva praryt, sunku suvirškint. Susivirškinus paplotėliui, skiedinys pakildavęs į smegenis ir nusinešdavęs su savim uždavinį. Greitai po mirties susivirškina kai kurios liaukos, ypač kasa. pakeisti: Ką pagaudami [sodiečio sielos čiuptukai],
tuoj tai savotiškai suvirškina: nudažo savo kalba, apgaubia asmeniškumu, paverčia pačiu savim.

2. sudoroti, pribaigti: Žiūriu, kas čia dabar darysis, ar čia mane suvìrškins, ar ne. Vėžys trimi mėnasiais ir suvìrškino.

3. suprasti, suvokti: Menkas jo protelis negalėjo tų gudrybių suvìrškinti. Aš tep galvoju, kad auses tai girdi ma [no],
bet nesuvìrškina protas. Nesistenk suvirškinti šio romano turinį! Nespėjo Kurapka nemalonaus laiško įspūdžių suvirškinti, kai sargas priėjęs pranešė, kad ponas direktorius prašo jį į kabinetą. Eik namo, suvirškink šio vakaro įspūdžius ir viską gerai apgalvok.


Jei žinote tikslesnę informaciją paaiškinančią 'apvirskinti' reikšmę, galite ją pakeisti: REDAGUOTI BETA
Įrašas
Paaiškinimas

Jūsų pataisymai bus išsiųsti moderatorių peržiūrai, jei informacija tikslesnė/taisyklingesnė
ji bus patalpinta vietoj esamos.


Kalbų žodynaiJaunimo žodynasVertimasTerminaiTarptautiniai žodžiaiVardaiPavardėsKirčiavimasSapnininkasVietovardžiaiŽmonių paieška
© 2020 - 2025 www.zodynas.lt
Draugai: TV Programa Vārdnīca Animacija Skaičiuoklė Juegos Friv