atilsėti

ilsė́ti, ìlsi (il̃si), -ė́jo. pavargus nuo darbo stovėti, sėdėti ar gulėti; po darbo būti nieko neveikiant, kad vėl sugrįžtų jėgos; taisytis po ligos: Po sunkaus darbo visą dieną ilsė́jau. Po vargų malonu ilsėti. Dieną girėse medžiojo, o naktį ilsėjo. Viduj Dunojeliaus ilsėsiva. Ilsa kaip iš medžio kritęs. Ilsėjo tada žemė per keturias dešimtis metų. Girneles traukiau neilsėdama, ugnelę kūriau neraginama.
ilsė́tinai. Nor miego kožnas, kaip matau, ir gult ilsėtinai. Po sunkių kautynių dalinys ilsėjosi miške. Nuvargau, dabar ìlsiuos. Po tokio sunkaus darbo dabar aš tik ìlsiuosi. Ar tu sergi, ar tu teip ìlsiesi? Tu nieko nedarai, tik ìlsies ir ìlsies. Aš ilsiúos nuo savo darbo. Atsisėdęs ìlsisi. Ilsisi kaip žiemos metu ratai. Kol jaunas, dirbk, pasenęs ilsėsys. Bepiga ilsė́tis medelių pavėsy. Abudu nuėjo ilsėtųs. Kur miegt, kur ìlsis. | Akys ilsisi baltuos snieguos kalnų. | Čia trejeta jos vaikelių ilsis ant kapų (palaidoti) .
ilsė́tis ant láurų po laimėjimų nieko nebeveikti: Buržuazija laisve pasinaudos ilsėtis ant laurų, – proletariatui būtinai reikalinga laisvė savo kovai dėl socializmo visu platumu išplėsti. Tarybiniams žmonėms neįprasta apsvaigti nuo laimėjimų ir ilsėtis ant laurų.
atilsė́ti.

1. pailsėti, atgauti jėgas: Ilsėte atilsė́si tęnai. Dirbus reikia ir atilsėti. Truputį atilsėjęs, ėjau toliau. Ir ėjo karalius ir visos anos žmonės, kurios buvo su juo pailsę, ir atilsėjo ten. Sekmą dieną turi švęsti, jeng gaus šeimyna atilsėti. Atsiilsėsi, mano jaunoji, staklėsa beausdama. Jis dirba neatsiilsėdams. Tu man davei. skaniai atsiilsėti. Per šešias dienas. reikia mumus dirbt, o sekmą dieną. atilsėtis.
atsiilsėtinai. Atsiilsėtinai (atsiilsėti) atsigulėm.

2. ilsint praleisti skirtą laiką: Piemuo jau atilsėjo savo valandą.
išilsė́ti.

1. pailsėti, atgauti jėgas: Išilsė́jom iš sekmadienio. Kad neesmu žmogus išilsė́jęs, nėr tad gerai. Šį tarpą gaunu gerai išilsėti. Išilsėjau per ilgą naktį. Duodavo išsiilsė́t. Galėsim čion išsiilsėti. Iešmantienė, gerai išsiilsėjusi moteriškė, dabar švaistės puodais ir visais kitais indais, kad net viesulą troboje kėlė.

2. išbūti ilsintis: Po rugiapjūtės dvi dienas išilsė́jome. Išilsė́jo arkliai dvi valandi, gali kinkyti. Du mėnesiu išsiilsė́jau, tai dabar galiu vėl padirbėti.
pailsė́ti. pabūti ilsintis; atgauti jėgas: Vieną dieną Romas atsisėdo ant akmenų krūvos pailsėti. Pusėje kalno pailsė́k, kol aš ateisiu. Ilsinu kojas, kad pailsė́tų. Iš eglės iškritęs, noria pailsė́ti. Po sunkaus darbo reikia pailsė́t. Aš kasęs kasęs galiu pailsė́ti. Pastatyk viedrelius, paguldyk naštelius, pailsėk, mergele, pailsės rankelės. Vidury girelės žalioji liepelė, čia bus ma [n] pailsė́ti. Šis pailsėjęs išejo pro duris. Vidury girelės žalioji liepelė, o aš ant jos pasiilsėčiau. Nuvyko į Alsėdžius, ketindamas pailsėtis po įvairių darbų.
périlsėti. perbūti kurį laiką ilsintis: Périlsėjo pusę dienos, kol beatsitekėjo iš vakarykščio nuovargio.
prailsė́ti.

1. šiek tiek pailsėti: Nu, ar jau prailsė́jai?

2. praleisti kiek laiko ilsintis: Tiek laiko prailsė́jęs, galėsi dirbti.


Jei žinote tikslesnę informaciją paaiškinančią 'atilseti' reikšmę, galite ją pakeisti: REDAGUOTI BETA
Įrašas
Paaiškinimas

Jūsų pataisymai bus išsiųsti moderatorių peržiūrai, jei informacija tikslesnė/taisyklingesnė
ji bus patalpinta vietoj esamos.


Kalbų žodynaiJaunimo žodynasVertimasTerminaiTarptautiniai žodžiaiVardaiPavardėsKirčiavimasSapnininkasVietovardžiaiŽmonių paieška
© 2020 - 2025 www.zodynas.lt
Draugai: TV Programa Vārdnīca Animacija Skaičiuoklė Juegos Friv