.
liẽpti, -ia, -ė
1. atsakyti į kieno kalbą, reikšti savo samprotavimą, nuomonę: Neliepiaus (neatsiliepiau) skode (sueigoje), ir uždėjo man mokesnį.
2. iš naujo pasireikšti. Nustojo ir nebeskaudėjo iki šiolei, tik dabar jau vėl pradeda liẽptis. Kaip tik nešu ką ar kostu, ir liẽpias šone.
atliẽpti, -ia (àtliepia), àtliepė
1. atsakyti šaukiant, vadinant, atsišaukti: Vadinau, o nebuvo, kursai atlieptų. Neatliẽpiamas šauksmas. Ar į versmę įlindai neatsiliepdamas? Kas toks yra, lai atsìliepa. Kad jūsų vardus pašauksu, tai kožnas atsiliepkitės. Vilkas sustaugė antrą kartą, trečią, ir tuojau jam atsiliepė kiti vilkai, toliau ir arčiau. Ir čia ramu, tylu, tik kažkur, sugiedojus gaidžiui, atsiliepia šuo. Juk gyvuliai bliauna, baubia, žvengia ir visaip kitaip atsiliepia. Mistras duoda ženklą, ir tuoj atsiliepia garsiai orkestra. Kaip kas šauka, teip ir atsiliepa. atskambėti, rezonuoti: Piemuo pyškina botagu, net girioj atliẽpia. Jei, vaikam troboj rėkiant, balsas atsiliepia – bus lietaus. Atsiliepia balsas ausyse. Gražiai skamba mano dūda, balsas graudžiai atsiliepia. Balsui, ypačiai girioj, atsiliepia echo, tai yra kitas balsas atšokdamas. Kaip lauke šaukia, taip girioj atsiliepia. Kaip girioj kerta, taip pagiry atsiliepia.
2. duoti atsakymą į klausimą, atsakyti: Iš dvidešimt mokinių aš tik àtliepiau, o kiti nė vamt nemokėjo. Kuris tad tarp jų myli jį daugesn? – Ir atliepdamas Simonas tarė: numanau, jog tas, kuriam daugesn atleido. Daiktavardis (nomen substantivum) yra praminimu kokios norint asabos arba daikto ir atsiliepa klausant kas? arba ka? Ar aš mokėsu atsiliẽpties, jei kokie sunki klausimai būs? Kad bent mokėčiau atsiliẽpties. atsakyti į kieno kalbą, kreipimąsi, pareikšti žodžiu savo nuomonę, samprotavimą: Daugkalba, ben apsistok! – lapins jai atliep: – Neduok nuo visų išjuoktisi, juk pavydas kalb tavimi. Dukrelė atliepdama, pamotelę glabodama, kad tu muni paauginsi, aš tavęs neslaugysiu. Pasiūlymas Keduliams buvo toks netikėtas, kad jie suglumę nerado žodžių, kaip į tai atsiliepti. Vilius į moterų kalbas, ypač į tokias, retai kada randa reikalą atsiliepti. Jie te ką kalbėjo, aš nieko nebeatsìliepiau. Aušrinė atsiliepė: – Aš anksti ryt saulelei turiu pakurt ugnelę. pareikšti savo požiūrį į ką, reaguoti: Turiningomis, idėjiškomis ir įdomiai parašytomis apybraižomis turime atsiliepti į opius gyvenimo klausimus, į naujoves ir pasitaikančias negeroves. atsakyti į laišką, atrašyti laišką: Gromata neatliepta paliko. Užklausimai, kuriems nėra pridėta markutė, netaps atliepiami. Kodėl į mano laišką neatsiliepia? atsakyti į kokį veiksmą, jausmą tuo pačiu, pritarti: Ji neatsiliẽpia jam į jo meilę.
3. dviem grupėm dainuojant, giedant, meldžiantis ar ką kita darant atsakinėti į pirmosios grupės žodžius: Choras tur antrą pusę viršo (posmo) atliepti. Žmona suvadino visą šeimyną ir kiekvienam liepė pakarčiuo svetį antgerti, kurs taip pat turėjo atliepti kožnam.
atlieptinai. Ir taip susiėjusys į vieną kiemą motriškosios ir vyriškiejai vieni į tus trimiečius pūtusys, o kiti dainiavusys atlieptinai.
4. kreiptis, pratarti: Kad taip mano valia, – atsiliepė Valainienė į Grainį, – aš tavo liepą būtau seniai nukirtusi. Virpša pirmą dieną tik iš reto atsiliepė į jį. Pri tavęs atsiliepu, skaitytojau mano brangus. Velnias atsiliepė tuojau į žmogų: „Kurgi dabar eini?“.
5. suskambėti: Žemė atliepė ant jų šauksmo. Iš jos miegamojo atsiliepė varpelis. Tuomet – juokai, klegesys, kartais ir dainės atsiliepdavo. Linksmam tam balsui krūmaliūse atsiliepus, nė viena kenklė netimpčiojusi neliko – tūlyd visi apsukuo ugnies šokti suniko. Kada atsilieps trimitas, tuomet tegul žengia į kalną.
6. pasakyti savo nuomonę, įvertinti: Daktaras Masaitis apie motinos sveikatą atsiliepė pesimistiškai.
7. prieštarauti: Neatsiliẽpk, ką sako, tylėk!
8. nesutikti ką daryti, atsisakyti: Jis manie liepė, aš jamui atliepiau, t. y. atsakiau.
9. atsitrenkti: Lentą padėk ant kalados, kad kalant atliẽptų. Čia neatliẽps – nekalk! | Jau čia kastuvas atliẽpia į akmenį. Dar ne pats šlapumas – dar iš apačios pašalas atliepia. Kelias jau truputį pašaltas – važiuojant ratais jau šiek tiek àtliepia. Iš paviršiaus čia minkšta, o giliau kietai atliepia. Nieko, dar gali važiuot – pašalas atliẽpia! Kas čia per kūlimas, kad neatliepia spragilas. !
10. atitikti: Rašomosios kalbos č, dž (iš tj, dj) paprastai tarmėje atliepia taip pat ts, dz. Šiandien dar yra tariama į didį gudrinčių lietos vyrs, kaip būtų žodis atliepąs į teutonų žodį staatsmann. Pasiekę aukštąjį mokslą valstiečiai ir pažangesnė bajorijos dalis savo literatūrine – kultūrine veikla atliepė šiam liaudies veržimuisi, juo rėmėsi.
11. būti suderintam, sutapti. Atsiliepia, susiveda žodžių galai.
atsilieptinai.
12. turėti įtaką, reikšmę, paveikti: Tas sunkus darbas jo sveikatai àtliepė. Matai, aš peršalau – dabar tas atliepia. Dabar nesisaugoji, o į senatvę atliẽps. Jo visuomeninių politinių pažiūrų ribotumas vietomis atsiliepė ir jo mokslo darbams. Tai neigiamai atsiliepia žodynėlio gerumui. Kiekviena nereikalinga išlaida atsiliepia ūkiui. Visa tai negalėjo neatsiliepti į tautos būdą. Netvarkingas gyvenimas atsiliepia į žmogaus sveikatą. Visa tai labai blogai atsiliepė į jo ligą.
13. būti dar jaučiamam, visiškai neišnykti, reikštis. Ta liga jam ilgam atlieps. Džiova atliepa trejus ketverius metus. Iš brago kilnojimo nupuoliau ant strėnų, ir senatvė [je] atliepa. Kas skauda? – Šonas àtliepa. Iš juokų vakar susukaus sprandą, ir šiandien àtliepa – negaliu galvos pasukti. | Mėšlai dirvoje atliepa dvejus trejus metus, o dumblas – apie dešimt metų. Jūros kerpės trejus metus àtliepė bulvėms. Šitas lietus ilgai atlieps. Kad jauns buvęs, gerai esi dirbęs, senume dar atliep [darbo vaisiai]. Atsiliepė senobės liga. Ir šiandien nebatsiliepa ta liga: galvą visai atleido, nebskauda. Nevaikščiok po orą, kad liga vėl neatsilieptų. Jaunas būdamas sumušiau koją, į senatvę ir atsiliepia sumušimas (vėl skauda) . Čia drėgna – reumatizmas atsiliepia. | Jei storai aparsi, nebatsilieps mėšlai. Dar sodybos atsiliepia – mėšlo nereikia. Daržviečių žemė yr atsiliepanti (atliepota) kelims metams. Jam dar ilgai atsilieps tas tvoros lipimas, miesto ėjimas (lipimas per tvorą, ėjimas į miestą). An senatvės visa atsiliepia. | Tai žodžiai iš kokių laikų atsiliepia (senoviški žodžiai renkami, vertinami) . Kiek brangių atsiliepia vardų, kai į buvusius žiūrim metus!
14. atsilyginti: Vaikai tėvams nebatliepa senatvė [je]. Kad tu jam pasitarnavai, jis tau irgi atliẽps.
15. turėti atsakomybę, atsakyti: Aš turiu už tai rokundą duoti, atsiliẽpti. Aš už tai atsiliẽpsiu.
Jūsų pataisymai bus išsiųsti moderatorių peržiūrai, jei informacija tikslesnė/taisyklingesnė
ji bus patalpinta vietoj esamos.