.
šãlinti (-yti), -ina, -ino.
1. dėti į šalį: Šãlink daiktus iš po akių, t. y. dėk į šalį. | Rykulys visus prižiūrėdavo, kad, kuldami ir vėtydami grūdus, nešalintų, nevogtų.
2. daryti, kad visai nebūtų, likviduoti, naikinti: Duoti kiekvienam iš jų pagal ligą: galvos, tulžies ir ausų skausmus šalinamo vaisto. Kiekvienas pailsimas yra šalinamas giliu atsikvėpimu. Principinga, sveika kritika visad yra geriausias būdas trūkumams šalinti. Ji visas kliūtis šalino ir visas mano jėgas stiprino. Rašytoja parodo ir skurdo reiškinius, kuriuos siūlo šalinti labdarybe. Krauju apsiliedavo visuomet mano širdis, kada mirtimi turėjau šalinti mano Lietuvai pavojų.
3. išskirti iš savęs: Oda ir jos kraujagyslės bei prakaito liaukos vaidina pagrindinį vaidmenį šalinant šilumą. Inkstai yra šalinamieji organai. Organizmas šalina nereikalingas medžiagas. | Riebalų šalinamieji, liesinamieji vaistai.
4. atleisti, išmesti: Šãlinti iš tarnybos, iš pareigų, iš organizacijos.
5. vengti, tolintis, lenktis ko: Ans šãlinas nuo širdingo žmogaus. Kodėl gi tad šalinys nuo munęs? Ji vis šãlinos šãlinos, nenorėjo mūso matyt. Šalinosi bernužėlis mergužėlės. Mokytojai nesišalina nuo šio darbo. Kad laimė mūsų nesišalintų, kad linksmiau krūtinei būtų.
6. eiti šalin, išeiti: Igauniai ėmė šalintis vieni į gires, kiti į laivus. Kur mušas baras, kur piningus skaito, iš ten šalinkias.
atšãlinti.
1. pavaryti į šalį, atitolinti, atstumti: Ans švogerį atšãlino, t. y. šalin išvarė. Anas daug atšãlino žmonių nuo savęs.
2. atsitraukti, nusišalinti: Atsišãlino nuo manęs vaikai, išlakstė. Užveizėto [ja] s ant valandelės atsišãlino nū svečių. Lig jau patikai [žvėrį],
atsišãlyk ar tan kraštan, ar tan. Jei nori, kad [bernas] atsišalintų, neženkliai šakelėm pastūmy nuo savę.
3. padaryti, kad nebūtų, pašalinti, panaikinti: Taryba da neišrado tikrų priemonių, kaip atšalinti šį negeistiną dalyką. Atsišalina miegas.
iššãlinti.
1. išvaryti, pašalinti: Visus girtuoklius reiktų iš bendrovės iššãlyt.
2. vengiant išsilenkti ko: Merga išsišãlina nuo vaikio, t. y. į šalis eina.
3. nukrypti į šalį, išklysti: Išsišalinęs iš kelio teisybės.
4. išvykti, pasišalinti: Išsišãlino į Ameriką. visiems pasišalinti: Seserys buvo išsišãlinusios.
nušãlinti.
1. nustumti į šalį, nuvaryti, atitolinti: Savo dukrą nušãlink į šalį, t. y. nuduok. Okupantai nušalino nuo žemės apie 20 tūkstančių mažažemių valstiečių. Nušãlink nuog vaiko peilį, kad neinsipjaut. Nušalino stiklą nuo akies. Jonas, išgirdęs dejuojant, nusišalino gulti į šiaudus. Kiškis nusišãlino ir nenori kalbėt su jais. Gyvena taip nusišãlinęs (atsiskyręs) .
2. likviduoti, panaikinti: Nestengs ji nušalinti visų šio karo pridirbtų eibių. Dogmatizmas. pakliūva į nenušalinamą painiavą.
3. atleisti (iš pareigų), išmesti: Liaudis juos (pareigūnus) į atsakingas vietas pastatė, liaudis juos gali ir nušalinti. Nušalintieji nuo pulko vadovavimo karininkai dabar džiūgavo daboklėje.
4. neleisti dalyvauti, atstumti: Įstatymas numato daugybę sąlygų, kurioms esant ekspertas gali būti nušalinamas. Nū gaspadorystės [pati] vyrą nūšãlino. Kai kurie vadovai nusišalino nuo šių svarbių darbų.
5. pasisavinti, paglemžti: Kas ką nušalino, ėmėt savo rankon.
6. pasislėpti, į šalį pasidėti: Grūdus kur nusišãlinom, ir vokiečiai nerado.
pašãlinti.
1. išmesti iš kur, panaikinti, padaryti, kad ten nebebūtų: Prieš sodinimą rožių krūmai genimi, silpni ūgliai pašalinami, o kiti sutrumpinami. Motinėlę iš avilio pašalinti. Pašãlinti karpą.
2. padaryti, kad visai nebūtų, likviduoti: Ginkluotą jėgą gali pašalyt vien ginkluota jėga. Mums reikia pamėginti imtis griežtesnių priemonių pagrindinei blogybei pašalinti. Pašãlinti pavojų. Badą pašalinome! Neteko jums nei žiurkių, nei šunienos ėsti. Ligą pašãlinti. Reikia pašalinti visus baudžiavos likučius. Tarties žargoninės ypatybės labai sunkiai pašalinamos. Nuodingos medžiagos pasišalina ir bobausius džiovinant.
3. priversti išeiti, išvaryti: Jis pareikalavo pašalinti žiūrovus iš teismo salės.
4. pasitraukti, išeiti, išvykti: Ką nusijaučiat [negerai padarę],
pasišãlykit. Labai galimas daiktas, kad, pasišalinęs iš Vilniaus, Mažvydas rado prieglaudą Butkiškėje. Baudžiavos laikais valstietis negalėjo niekur pasišalinti iš kaimo be pono leidimo. | Nė vienas jos priimtas vaikas negavo nei bamba klykti, nei iš šio pasaulio pasišalinti.
5. atleisti, išmesti, nebelaikyti: Pašãlinti iš mokyklos, iš tarnybos. Klouno iš cirko pašalinti niekas negali.
6. atstumti, nušalinti: Tuo būdu J. Jablonskis buvo pašalintas nuo egzaminavimo. Kai kuriose valstybėse armija yra pašalinta iš politinės arenos.
7. išskirti iš savęs: Kalcis ir fosforas iš organizmo pašalinamas su šlapimu, prakaitu ir išmatomis. Šlapimui ir kitoms atmatoms pašalinti yra vadinamieji pašalinamieji organai.
prašãlinti.
1. panaikinti, atsikratyti: Kur netikus [bičių] motinytė, prašãlinam. Aš liepiau, sakiau – tik jūs tų gyvulių prašãlykit.
2. padaryti, kad nebūtų, išvengti ko: Gaisras sutrukdė ir prašalino kratą. Nė vienas ir piršto nepajudino tai grėsmei prašalinti. Tegul saulė Lietuvos tamsumus prašalina.
3. atleisti: Giedraitį, kaipo neturintį pašaukimo, prašalina iš seminarijos. Pagėrė gerai, ir prašãlino nuog traktorių.
4. priversti išeiti, išvaryti: Atsiranda vagis, mušeika, kiemas susrenka ir prašãlina. Tu jį. prašalyk, o tau jo pati teks.
5. pasitraukti, išeiti: Tik vaiku du, Jokūbas ir Jonas, reikšmingai pasikumštydavo vienas antrą į pašonį ir tyliai prasišalindavo iš stubos. Tu prasišãlyk, aš dabar čia dirbsiu. Prasišãlino nuo kiaulių, laido karves. Jei kiek ir prasišalina kartais, tat neilgam, palaukęs ir vėl grįžta, kur buvęs.
6. pasitraukti į nuošalią vietą, atsiskirti: [Žynys] gyveno ypatingai, prasišalinęs nu svieto šventoje girė [je].
prisišãlinti prisišlieti, prisigretinti: Kažno koks velnias prisišãlino, vos atsikračiau.
Jūsų pataisymai bus išsiųsti moderatorių peržiūrai, jei informacija tikslesnė/taisyklingesnė
ji bus patalpinta vietoj esamos.