krunė́ti, krùna (krùni), -ė́jo.
1. kriunėti: Senis išvien krùna. Jonas vakar važiuodamas sušalo kojas, todėl šiandien kruna. Jau pradėjo krunė́t – gal džiova. Kad nors vasarą nustotum krunė́t! Mūsų senelis dar tebekruna. Kol gi tu čia krunėsi: gulk ar eik dirbti! Kap tik atšąla oras, tai ir krùni per naktis. Nustok rūkęs – nustosi ir krunė́jęs. Nor jau prie žmonių nekrunėk! Nei neužmigau – visą naktį krunėjau. Krùna kap geras diedas. Ir vaikai be buksvų, ir krunė́dami diedai kožnas ir kiekviens tavo šauną garbina dainą. | Katė krùni. Verk, krunė́k – nuog vyro nebėk.
2. sirgti, sirguliuoti: Jau jis krùna, jau jo neilga buitis. Ingaravo galvas, ir krùna beveik visa draugė. Baltrukas krùna ir krùna, neilgai jau gyvens.
atkrunė́ti, àtkruna, -ė́jo. pasveikti, atgyti: Pavasarį gal atkrunė́siu. Gaidys buvo negyvas, bet, an pečio atšilęs, atkrunė́jo. Serga, bet kai atsikrunė̃s, vėl bus greitas.
iškrunė́ti, ìškruna, -ė́jo.
1. išsirgti: Dvejis metus iškrunė́jo, kol numirė.
2. išbūti krunint: Jau kad tik joj. iškrunė̃s ik pavasario, tai, išejus ant žolės, atsigaus.
nukrunė́ti, nùkruna, -ė́jo.
1. nusenti, pasenti: Nepagailėjo jaunikaičio, ir mergos, ir senio, nei nukrunėjusio tieg, bet visus atadavė rankosna jo.
2. nusibaigti kosint: Dar buvo drūtas senelis, bet ėmė ir nusikrunė́jo.
prakrunė́ti, pràkruna, -ė́jo. prakosėti kurį laiką: Tep pasiutiškai sušalau tam jomarke, kad paskui dvi dienas prakrunė́jau.
sukrunė́ti, sùkruna, -ė́jo. sukosėti, sukrenkšti: Mokytojas sukrunėjo: – Hm, hm.
užkrunė́ti, ùžkruna, -ė́jo. nusibaigti krunint: Sumuštas krunėj [o] krunėj [o] ir užkrunė́j [o].
Jūsų pataisymai bus išsiųsti moderatorių peržiūrai, jei informacija tikslesnė/taisyklingesnė
ji bus patalpinta vietoj esamos.