išlaimėti

laimė́ti, laĩmi (laĩmia, -ė́ja), -ė́jo, láimėti, -ėja, -ėjo

1. gauti, pasiekti, pelnyti, uždirbti: Jis iš visos savo ūkės nė skatiko piningų nebuvo laimėjęs. Kad visi dalysis, tai mažai laimė̃s, užtat nuėjo du ir iškasė [lobį]. Šitokiu būdu žmonės ir žiemos pašaro daugiaus laimėjo, kaip jie sumišas ganyklas pametė. Tą naktį jis gerai laimėjo. Ji laimėjo sultono meilę. Aš eisiu princesę laimė́t. Nelaimiu mergos (negaunu jos į žmonas) . Dar rymėnų laikais daug vario buvę laimiama. Jo vardan ką pradedąs, visuomet gerai laimia. Tiek tu iš jo laimėsi, kiek ant galo dyselio pinčių (nieko nelaimėsi) . Laiminčio pievi dirvi (kam sekasi, veda, ateina užkuriomis) . Nedaug norėsi – visad laimėsi. Be laimės nieko nelaimėsi. pagauti, sužvejoti: O ar laimėjai, jaunoji mano, žuvužių lydekužėlių? Bet žuvies neblaimėdamas, vieną kartą sakė moteriai savo: – Aš ketu Juzę nuvežti į Klaipėdą, kad amato išmoktų. Išėjo žvejoti, gaudyt ir laimėjo žuvies.
laimėtinai.

2. pasiekti pergalę, nugalėti: Jo džiaugsmas, bylą laimėjus, buvo labai didelis. Kova dėl taikos bus laimėta, nes jos nori liaudis. Ir laimėti, ir jungą nublokšti šiandien laikas – arba niekada! Kad išvydo žaltį, tarės laimėsiantys. Ne tas laimė́jo, kuris gerai pradėjo – tas laimė́jo, kuris gerai baigė.

3. išlošti: Ar daug pinigų laimėjot? Ar kartais nelaimė́jote iš loterijos? Pardavinėjo neleidžiamus lakštelius loterijoms arba laimimiesiems paskolų bilietams. Išžaidžiu, laimiu iš ko. įgyti: Studentas Jatoldas su savo vyrais dar kiek pasiliko ligonbuty, stengdamiesi laimėti laiko, kad pabėgėliai galėtų netrukdomi pasiekti numatytą vietą.

4. turėti naudos: Mažažemiai iš anksto numatė, kad, išėjus į viensėdžius, laimėtų tiktai didžiažemiai, nes jiems nereiktų nė trobų kelti ir pievos prieitų kiekvienam. Patys matote, kiek gero laimėjote nustoję arielką gertie. Kam ji teks – tas laimės, kam neteks – tas gailės. Tada laimėsi visame, ką darysi, ir išmintingai daryti galėsi.

5. pavykti, pasisekti: Laimėjos mūsų Zigmai patekt eldijon tuomi, jog ūmai apsirgo mašinos pečkurys.

6. būti laimingam: Tu tarp savo brolelių laimė́jai laimė́jai, kaip lelija tarp rūtelių žydėjai žydėjai. Ana par savo motinelę laimė́jo, kaip daržely žalia rūtelė žydėjo. Žydėjo, laimėjo, kol šalna užkrito. Šituo neslaimėsi, kad man bloga darysi.

7. naudotis: Niekados tad neišpuola laimėti svetimu turtu. Ir visiems žmonėms meilus ir patogus buvęs. ir laimėtinas visas, kaip tikras lietuvis.

8. linkėti: Nigdi žmogui blogo žodžio nelaimė́k.
apsilaimė́ti būti patenkintam, laimingam: Tokį vyrą gavus, apslaimė́si.
atlaimė́ti.

1. atgauti, iškovoti atgal: Atlaimėjo savo visas prapuldytąsias žemes vėl atgal. Džiaugsmą atlaimėjo. Judas miestą atsilaimėjo.

2. atsilošti: Aš turiu vėl taip ilgai žaisti, kol viską atlaimėsiu. Jis … savo pražaistąjį turtą atlaimėjo.
išlaimė́ti

1. gauti, iškovoti: Cinokas, vienas išlaimėjęs, nebeduotų man ganyklos. Ir sau laisvę išlaimėjo, ponų galia sutrupėjo.

2. nugalėti, pasiekti pergalę: Būtų išlaimėję ir garbę savo prilaikę. Ir ežys išlaimėjo derybas. Darbininkai grįžo išlaimėję streiką.

3. išlošti: Išlaimiu, išžaidžiu, laimiu iš ko. Išlaimė́jau aš ir jau neblaimėsiu ten.

4. turėti naudos, pelnyti: Kad būt pirmiau nepirkęs, tai dabar būt išlaimėjęs (pigiau nupirkęs) .
nulaimė́ti

1. nugalėti: Susirėmė ir nulaimė́ti pradėjo bėgt. Nei viens netėmytų jį patį esant nulaimėtą.

2. išlošti: Jis man mano piningus nulaimė́jo. Jis … buvo visiems trims pinigus nulaimėjęs.

3. nustoti laimėti: Ten tu nulaimė́si.

4. nulemti: Man laimelė nulaimėjo žalnierėliu būti, kol gulėjau vystyklėliuos ant kelių motulės.
palaimė́ti

1. gauti, pasiekti, iškovoti: Su tuo darbu daug ką palaimė́jau. Kartais palaimi, o kartais pražūna. Netur jie palaimėti, žabangai jų tur sudriksti. Pasilaimės dar vieną kartą, kol dirvas nulaisins, be mėšlo paliktas. pagauti, sužvejoti: Palaimė́jo žuvies, laiminga diena.

2. pasisekti: Pasiláimėjo man gerą vyrą gauti. Kartais ir aklai vištai pasiláimė [ja] koks grūdas atrasti.

3. būti laimingam: Ištisa gi tauta ir jos nepriklausoma valstija negali palaimėti „pašalpomis“. Kad tu daugiau palaimėtum.

4. pasitaisyti: Palaimėjo daugel vyrų: namie geria gerą girą!
pralaimė́ti.

1. būti nugalėtam: Jūs kovojote ten, kur laikėte save ypatingai stipriais, ir pralaimėjote. Jau mūšį paukščiai buvo pralaimėję. Meilė niekados nepralaimėja.

2. nepasisekti: Geruoju su žmonėmis viso ko pasieksi, piktuoju – visur pralaimėsi.

3. praeiti be pasekmių, likti nenubaustam: Tau šitus neprasilaimė̃s – gausi į kailį. Šitus darbas tau vargu prasilaimės. Šitus darbelis jau tau, vaikel, nepraslaimė̃s.
prisilaimė́ti

1. daug išlošti: Daugumas prisilaimi kišenes dykai, bet daugiau prilopo gerai piningų.

2. prisibūti laimingam.
susilaimė́ti. daug ko sau laimėti.
užlaimė́ti

1. gauti, laimėti: Noria visą pasaulį užlaimė́ti – visko netenka. | Parsinešė suskį užlaimėjęs patį smarkįjį.

2. užderėti: Užlaimė́jo javai.

3. nulemti, paskirti, iš anksto pasakyti: Mum jau taip užlaimėta čia pasilikt. Mus jau išvažiuojant tėvas užlaimė́jo, kad apvirsma. Matyt, kad kai kas tau blogai užlaimė́jo, kad kelionėj ratas sulūžo. Nieko nedarysi, kad jau taip žmogui ažlaimėta. Vienam žmogui gimęs vaikas, ir laumės užlaimėję, kad po dviejų metų prigers. palinkėti: Tu gerai man ažlaimė́jai. Neužlaimėk, o tai gali nepasisekti.


Jei žinote tikslesnę informaciją paaiškinančią 'islaimeti' reikšmę, galite ją pakeisti: REDAGUOTI BETA
Įrašas
Paaiškinimas

Jūsų pataisymai bus išsiųsti moderatorių peržiūrai, jei informacija tikslesnė/taisyklingesnė
ji bus patalpinta vietoj esamos.


Kalbų žodynaiJaunimo žodynasVertimasTerminaiTarptautiniai žodžiaiVardaiPavardėsKirčiavimasSapnininkasVietovardžiaiŽmonių paieška
© 2020 - 2024 www.zodynas.lt
Draugai: TV Programa Vārdnīca Horoskopai Skaičiuoklė Juegos Friv
x