pelnýti, pel̃no, pel̃nė. pel̃nyti, -ija, -ijo.
1. uždirbti: Vyrai žvejojo – sau duonelę visiaip pelnė. Ans gerus piningus pel̃no. Su tuom jis savo duonytę pel̃no. Jaunam reikėjo pinigus pelnýt. Sunkiai pelnýtas skatikas. Brolis išmoko ir alkanai dienai, ką pelnęs, taupyti. Algą už darbą pelnyti. Pelno piningus, o tačiau vislab noprosnai. Dirbkiam ir pelnykiam rankomis savo. Gyvenkiat, keliaukiat ir pelnykiat joje. Tas arklelis duoną pel̃nė, ta karvelė pieno davė. Jūrios marios nežvejotos, pelnai nepelnyti. Kiek padarysi, tiek ir pelnysi. Vieni nagais, kiti galva duoną pelno. Kas pigiai pelno, tas pigiai ir išleidžia. Pradaras pradarą pel̃no – negailėkis kiaulėms jovalą pradaryti. Pinigas pinigą pelno. Darbas duoną pelno, o tinginystė – vargą. Pelnys du tuščiu, trečią nepilną (labai mažai pelnys) . Mūsų mieląją duonelę pelnýtis. Vaikeli, mokykis pelnyties duonelę!
2. turėti naudos, pelno, laimėti: Rukšlinėk, vaikali, matysam, ką tu su tuo pelnýsi. Ką jis tuo pelnė? Ką čia pelnýsi negėręs. Kad ir žiūrėsi į tą knygą, ką te pelnysi. Mažgi aš čia ką nors ir pel̃nijau. Pažino par tus mainus nėko nepelniusys. Imperialistai pelnėsi iš karo. Gobšai važiavo į žydų žemę pelnytis.
3. užsitarnauti, įsigyti: Karo nusikaltėliai susilaukė pelnýtos bausmės. Sėkmingai atlieka savo uždavinius ir turi pelnytą autoritetą. Sunku tampa, sunkiai pelnau, pakarsta man. Būriais ejo į Prūsus atpuskų pelnyti, pagonis mušdamys. Pelnija sau nu Dievo koronę. Jei esi doras žmogus, greit gali pelnyti bičiulystę. Mano vainikas sunkiai pelnytas, šilely rinktas, trakely pintas. Susigriešiju, grieką pelnau, padarau. Ik kolei turim metų, pelnykim ižganymą mūsų. Atsarga gėdos nepel̃no. Senas naują pelno.
pelnýtai. Jis pelnytai gavo dovaną. Pelnytai visame pasaulyje sagos laikomos nuostabiais literatūros paminklais. Pasijuto staiga nepelnytai, nežinia už ką įsigijęs pagarbos ir meilės. Kieno meilę pelnýtis.
4. verstis: Ans linais pel̃nos. Mūsų vyrai pelnosi kaip įmano. Tėvai patims vaikams liepė pelnyties.
apsipelnýti; . užsidirbti, užsipelnyti.
atpelnýti. atmokėti, atlyginti: Aš tau už dovaną atpelnýsiu. Reik atpelnýti iš to vaikščiojimo, iš to pasakojimo. Ar atpelnýsi piningus (ar grįš išlaidos) ?.
išpelnýti. pelnyti, laimėti: Tai tavo išpelnýta, kad pardavei arklį. Kad susitartum, tai išpelnýtų didelius pinigus.
nupelnýti.
1. uždirbti: Kas tuos žemčiūgus, auksus, sidabrus nupelno?! Tie patogi žmonės dirbti turėjo, ikkol tiek nupelnė, jog mažą butelę nupirko. Tiek ant žuvies, tiek ant kitos istrovos man išeit, ale tieka nenupelnau. Savo prakaitu alba darbu nupelnė alba nupirko būk ūkį, būk kitą kokį daiktą. Viešpatie, penkis talentus davei man, štai kitus penkis nupelniau. Penigus, piktai nupelnýtus, sugrąžino. Ir ėmė savo bandą ir turtą, kurį žemėje Kanaan nupelnę buvo. Rankas sudėjęs nenupelnysi duonos. Par dieną nusipel̃no šešius rublius. Einu duonos nusipelnytų.
2. užtarnauti: Vilius tikrai buvo nupelnęs iš tėvo bausmės. Nupelnau meilę sau kitump. Nuopelnei mums. amžiną linksmybę. Nedaug naudos, linksmumo ir džiaugsmo nupelnome. Pažinkimėg tada save teisiai korojamus ir nupelniusius smarkesnes mūkas. Dėl to nupelno žmogus teisus ažu juos karalystę dangaus. Kur aš tatai nupelniau, idant motina Viešpaties mano ateitų manęsp!. Daug nusipelnė M. Daukša kaip literatūrinės (= bendrinės) kalbos kūrėjas. Didžiausią garbę jis nusipelnė savo knygomis. Nusipelnęs meno veikėjas. Argi ji yra nusipelniusi tokio didelio pasitikėjimo?! Ar tai ne laimė, ne garbė, ne džiaugsmas nusipelnyti tokios malonės?! | Tikrųjų dorybių vardą tenusipelno pilietinės dorybės!
papelnýti.
1. uždirbti: Kad sveikas, eičiu papelnýti. Gerai papelnė, gerai uždirbo. Duosiu tau papelnýt, i ma [n] bus gerai. Sau duonikės pasipel̃nom ir pasimaitinam. Jis dar biškį pasipel̃no. Eik, šelmi berneli, dar kiaulių ganyti, kiaulelių ganyti, sau pasipelnyti!
2. gauti pelno, pajamų, viršijančių išlaidas: Pardavė – gerai papel̃nė. Kad pargabęsim gerai, paskui kils turgus, tai papelnysim. Vežė į Rygą pasipelnýties. Pasipelnyt į prekymetį skubėjo jis tada.
3. turėti sau naudos, laimikio: Boba sako: – Biškį pasipelniau tose krikštynose. Gobinga viltis kryžeivių, Parusne keliaujančių pasipelnyti.
prapelnýti.
1. turėti nuostolio, netekti pelno: Prapelnýti yra nė jokio pelno negauti. Juodu kaži kur girdėję, kad esanti tokia šalis, kur žmonės daug pelno, o nieko neprapelno.
2. pralaimėti: Vis prapelnot (pralošiate žaisdami kortomis) , o pinigų neduodat.
3. prasigyventi, praturtėti: Iš to prasipelnýsi, t. y. prasiplėsi.
pripelnýti.
1. gauti pajamų, uždirbti: Menkai tu tę pripelnýsi. Mintaujoj prisipelnė tų pinigų.
2. papildomai gauti pajamų: Pripelniaũ naudos šmotą, t. y. prisistorojau. Pripelnýsi kiek [gaspadoriaudamas],
ir gali gyventi. Prieš karą prie savo algos pripelnydavo po 40 – 50 rb tai iš „Vilniaus žinių“, tai iš „Vilties“. Mityboms teko prisipelnyti. Duoda vienam gerą rodą, kaip. savo lauką pagerinti, antram, kaip. dar šiaip ką prisipelnyti.
3. turėti naudos, laimikio: Ką čia pripelnysi [vėžiaudamas],
tegu daugiau veisiasi.
supelnýti.
1. uždirbti: Pasakojo, kokiu būdu abudu anus piningus supelniusiu.
2. sukaupti, sutaupyti: Ir vagis neit ten, kur su vargu pelnytų, bet eit gatavop, idant, ką kitas surinko ir supelnė, išvogtų. Iš savo supelnytų piningų jau akrūtą nusipirkę. Vienas lenkas šauną žiupsnį piningų susipelnęs buvo.
užpelnýti.
1. uždirbti: Abudu gerai dirbo ir daug užpelnydavo, bet iš jų nė vienas skatiko nematė. Par mėnesį užpel̃no po septyniasdešimt rublių. Užpelnýti yra uždirbti, užsipelnyti. Kiek užpel̃no, tiek ir prageria. Užpelniaũ duoną su yla (siūdamas batus) . Savo namais ji nesirūpina, o bėga ten, kur ką užpelnyti gali. Ką mes užpelnom, tu viską suėdi. Kad nors kokį grašį ant druskos užpelnęs parneštai. Jis dvarą tėviškės kaip reikiant nor valdyt ir besiversdams nor sau lobių užpelnyt. Kas y [ra] stiprus, jaunas, tas galia užsipelnýties. Kol galėjau dirbt, užsipelniaũ. Nespėjo užsipelnýt [girtuoklis] – ir praleista. Jis turi arklį ir tuo arkliu užsipel̃no. Kaip aš pradėjau užsipelnýt duoną, buvau septynių metų. Ant pirmo meto užsipelniau vištelę. Ažsipelnijo daug pinigų ir ažuvedė savo ūkį. Kam iškrenta iš nagų valgis, – neužsipelnė. Pirma užsipelnyk, o paskui norėk.
2. gauti pelno: Užpelnýdavo ji gerai – didelius pinigus ėmė. Būdavo, parduodi, gerai užsipelnaĩ.
3. įgyti, užsitarnauti: Neužpelnysi dvaro su savo gerkle. Mano tasai yr dvarelis brangiai užpelnytas. Misli, tujen, sesutyte, daugiau užpelnijai: užu vieno bernužėlio visus nutrotijai. Tas didelę garbę užsipel̃nė. Jo darbas užsipelno akyse mūsų amžiną. garbę. Tuokart mes tikėsime, kad esi buvęs mūšyje, ir būsi užsipelnęs karalaitės rankos. Tie gyvulėliai yra labai naudingi ir būtinai užsipelno, kad juos globtumėm. | Užsipelnýs kumet [rykščių],
duos tėvas!
Jūsų pataisymai bus išsiųsti moderatorių peržiūrai, jei informacija tikslesnė/taisyklingesnė
ji bus patalpinta vietoj esamos.