.
lankýti, lañko (lañkia), lañkė.
1. ateidinėti pas ką nors (ppr. reiškiant palankumą, pagarbą, užuojautą): Neturiu tėvo motinėlės – niekas manęs nelañko. Kai aš mylėjau kaime mergelę, ėjau lankyti kas vakarėlis. Senos močiutės neklausei, sergant tėveliui, nelankei. Bernyti mano, jaunasis mano, kodėl manę nelankai? Tai eisu, tai lankysu savo seną tėtužį. Duok, mergyte, duok man ranką, tegul tave nieks nelanko. Nugrįsiu tiltelį per Nemunėlį, lankysiu mergelę kas subatėlę. Sugrįšk, lankykie mane, dukrele, nors kas šventa dienelė. Lankėm kapą motinėlės, jai raudas raudojom. Mintis apie grįžimą namo lankė ją vis dažniau ir dažniau. Mus … Dievas lanko (baudžia) badu ir maru. Pražengėjus prisakymų tavų tūla korone lankai (baudi) . prižiūrėti, pasižiūrėti, patikrinti: Ein mergytė par kiemą žalių rūtų lankyti. Nuėjo tėvelis miežių lankyti (pažiūrėti, kaip auga) . Lankiau kalne rugelius ir geltonus kvietelius. Darže biteles lankysi, sode obalėlius raškysi. | Mes nuplaukam lankýti žiuvies: ans parsiveža dėžių dėžes, o aš tik kiocelį (krepšelį) .
2. dažnai buvoti, užeidinėti: Pramogas lankýti. Juo daugiau bičių žiedus lanko, juo daugiau ir vaisių užmezga. Lanko bitė raudonųjų dobilėlių žiedą. Dažnai kur esmi, tankiai lankau kurią vietą. Kad būtum pas mus lankęsis, ir mane būtų kas pamokęs buvęs. Agitatoriai lankosi ir rinkėjų butuose. Teip čia svečiai lankos, jog ir durys neužsidaro. O metų ji turėjo kaip tik tiek, kad pradėtų lankytis piršliai. Visi su juo važiavo prie jo uošvio lankytis. Tas svečias. lankosi kas metai, ir vis tuo pačiu metu.
3. dalyvauti paskaitose, pamokose, mokslus eiti: Institutą jie Vilniuje lanko, šitie šaunūs vaikai. Tasai … ir universitetą lankė. Ir senieji gausiai lanko liaudies universitetą.
aplankýti
1. užeiti, atvykti pas ką, reiškiant palankumą, užuojautą, pagarbą: Aš atėjau tave aplankyti. Kad žinočiau jį atvažiavus, reikėtų aplankyti. Į Lietuvą aplankyti tėvų žemę, su kuria buvo išsiskirta prieš keliasdešimt metų, atvyko grupė Amerikos lietuvių. Likit sveiki, mūsų aplankyti. Buvo jai labai malonu, kad piršliai, kitas aplenkę, ją, jauniausią, aplankė. Išgyk, munęs aplankyta. Jis aplanko mumis sergančius. Susijuosęs negulk – laumė aplankys. Oi verkia mergelė aplankoma, ai vysta rūtelė aplaistoma. Leisk mane, bernužyt, mamužės aplankyt. O kada tu pas mus pareisi ir kada aplankýsi? Aš negaliu pareiti mamužę aplankyti. Žilvine, žalteli, leiski leiski mus į tėvelių šalį, aplankyt namus. Skubinausi aplankyti motutės kapelio. Ir begulintį ant krosnies bėda aplanko. Pavasaris mielas vėl mus aplankė. Ta liga. ir mus aplankė. Badas … ne kartą buvo aplankęs. Kam norint sudegus, senu įpročiu sako: tą ugnelė šventa aplankė. Mudu apsilañkovos kits kitą. Aš už šeirį eisiu, šeirį apslankysiu. pažiūrėti, patikrinti: Eikš darželį apžvalgyt ir kvietkytes aplankyt (pažiūrėti, kaip auga) . Norint nu darbo nuvargusios būtų, bėga veikiausiai aplankyti rūtų. Parvažiavęs vasarotų savo tėviškėn, išėjau vieną šventadienį su broliu laukan javų aplankytų.
2. užeiti, pabuvoti kur: Ištisas dienas savo vyro, nors apsilankytų pareinančio, laukė. Prašau į mano namus apsilankyti.
gañdrui apsilankýti gimti vaikui: Džiaugiasi kaip merga, gandrui apsilankius.
atlankýti.
1. aplankyti: Jis manę didei tankiai atlañkė. Aš eisiu sūnelio atlankytie ir bėro žirgelio pagirdytie. Aš atlankysiu savą matušę ne vainikuota, o nuometuota. Ir atlankė mane bernelis žaliam rūtų daržely. Sugrįžtie nesugrįšiu, lankytie atlankýsiu. Neverki, dukrele, atlankoma, nevyski, rūtele, aplaistyta. Pamėgino peliutė savo urvo atlankyti. Išsiilgo savo tėviškės ir nori atlankyt. Aš atlankyčiau žalią rūtelę paskutinį kartelį. | Žmones savo atlankė. Nesa Jis atlankė ir atpirko žmones savo. Kas esti žmogus …, jog atlankai jį? | Su gromata atlankyti. Jis ligos tankiai atlañkomas. Lyg per tankiai ugnelė atlanko (gaisrai kyla) . Ir jis kartais atsilanko. Kartais atsilankydavo berniukų ir iš kitų sodžių. Dar neišdygo rūtelės, ir atsilankė bernelis. Kai dar nesusišukavus ateina svečias, visą dieną jų atsilankys. Kasmet tokie gražūs, linksmi pavasariai atsilanko į mūsų palšus slėnius.
2. nustoti lankytis: Atsilañkė jis nuo manęs, t. y. jau daugiau neblankysies manę.
3. atkeršyti, nubausti: Kursai paieško (atlanko) tėvų piktenybę ant vaikų iki trečios ir ketvirtos sąnario (eilės).
išlankýti.
1. išvaikščioti, iškeliauti lankant: Gutenbergas tuo būdu aplankė Italiją, Šveicariją, Olandų žemę ir išlankė visą Vokietiją. Kad turėtant [i] laiko, visus išlankýtant [i].
2. lankant (ligonį) numarinti: Ejo visi lankyti ligoną ir išlañkė.
nulankýti
1. lankant (ligonį) numarinti: Katrą ligonį bobos pradeda lankyt, tai ir nulañkia (nulanko) .
2. nuvykti: Jis į tę nusilañko. Kad aš pati galėčia nuslankýt, tai atrasčia tą vietą. Ing Egiptą vaikystėje tavoj nusilankei.
palankýti. aplankyti: Kad ne teip tol, tai eič palankýt. Tu jau ir palankýt manęs nebeateini. Grįžti negrįšiu, lankyt palankýsiu. Jau jį ir draugai retai palankýdavo. Mano dukrelė palankoma, žalia rūtelė palaistoma. Jokime, broleliai, sesutės palankyti ir žalios rūtelės palaistyti. Eisim, sese, apsdairytų, žolynėlių palankýtų. Aš pas savo kaimynėlę paslankyt atėjau. pažiūrėti, patikrinti: Nuejom palankýti žiuvies – muno venteriai pilni.
pérlankyti. lankant pereiti: Párlankys kiemus ir rašinės vaikus.
pielankýti. tikrinant prisirinkti: Pysilankysuos pilną valtį žiuvies.
prilankýti
1. aplankyti: Ana atejo prilankýt ligonį. Nuvažiuok dukteries prilankýtų. Nėr jai tėvo nei motinos, nėr kas jos prilanko. Savo mielą kaimynėlį prilankyt norėjau. Nesulaukęs anei metų, jojau prilankýti. Sulig ta diena ir Petras rečiau beprisilankydavo. Kol (kodėl) an mum neprislankaĩ? Sėsk, kaimynėl, sveikas prisilankęs. Kada kada jūs, sūneliai, kada prisilankýstat? apžiūrėti, patikrinti: Iš pradžių ėjome savo rėžio ežia, prilankydami javus.
2. atvykti: Į miestą prisilankydavo tik retkarčiais.
susilankýti. vienas kitą aplankyti: Susilankė anuodu viens antrą.
užlankýti.
1. aplankyti, užeiti: Eidamas pro šalį, užlankyk ir mumis.
2. lankant (ligonį) numarinti: Lankiau lankiau tą ligonį ir užlankiau.
Jūsų pataisymai bus išsiųsti moderatorių peržiūrai, jei informacija tikslesnė/taisyklingesnė
ji bus patalpinta vietoj esamos.