plãtinti (-yti), -ina, -ino.
1. daryti platų (platesnį), plėsti: Parstatant tokį namą reikia jį plãtint ir trumpint. Ar nereikia plãtyt jūsų durys? Nuo VI – VII a. pradžios šitokių kirvių ašmenys platinami į abi puses. | Akis platina (plačiai veria), dantis aštrina, reiks marti muštravotie. Platinuosi kalboj (ilgai, ištęstai kalbu) . daryti didesnį, didinti: [Didžturčiai] pradėjo svietą vergti lažais, arba baudžiavomis, liepdamys jiems laukus platinti ir medes skinti.
2. daryti, kad plistų, apimtų daugelį: Musės plãtina ligas. Patsai su keletu vyrų griovė visų artimesnę trobą, idant ugnis toliaus nesiplatintų. Jo susimilimas platinsisi juo didžiaus ant tų, kurie jo bijosi.
3. daryti žinomą, garsinti: O jei ką gero apie mus bylo, idant tatai tuo daugiaus plãtintumbime. Žodį tavą platink. Pradėjo platintis kažkokios žinios, ir žmonių širdyse atsirado neužmiršto dar jausmo – baimės.
4. skėsti. . Griekas, kursai visad toj bažnyčioj, visados platina sparnus savo.
5. dauginti, gausinti: Linkiu norinčiam platinti savo numūse bitis tankiai tankesniai skaityti [šią knygelę]. Teikis savo viernus platinti. Kožni metai labai plãtinos banda. Teplatinas dar toliaus jų pulkai.
6. plėsti, plėtoti: Idant steigtų vis tą, kas galia didinti ir platinti prekybą.
7. davinėti, dalyti, skleisti propaguojant: Draugai kasdien atgabendavo mums literatūros, kurią reguliariai platindavome. Aš platinu laikraščius. Bet reikės, žinoma, dėti tokia kaina, kad knygelės platintųs.
išplãtinti.
1. padaryti platų (platesnį), išplėsti: Puola ant manęs akis išplatinęs (plačiai atvėręs) . Išplatintasis (išplėstinis) sakinys turi ir antrininkių bent vieną dalį. Sakiniai vieni yra gryni, arba neišplatinti, kiti išplatinti. Ir pati upė labai išsiplatinusi. išaugti, padidėti apimtimi: Šilutė yr išsiplãtinusi labai. Brolėnė darže taip išsiplatino, kad mums neliko kur batvinių pasisėti.
2, išplisti, pasklisti, įsigalėti: Blaivystė išsiplãtino nuo 1858 metų. Baisybės pekliškos visur išsiplãtys. [Žodžiai] išsiplãtinę iš vienos tarmės į kitas. Ugnis greit išsiplatino, dėl to ugniagesiai turėjo porą valandų darbo. Bet idant tatai neišsiplatintų tarp žmonių.
3. daryti, kad būtų plačiai žinomas, garsus: Didžiai rūpintis reiktų, kad šis žodis visur išplatintas būtų, O kaip anys tatai regėjo, išplatino žodį, kursai sakytas buvo. Garbę vardo tavo švento ižplatino po visą pasaulį. Ta žinia išsiplatino tuoj po visą parapiją. Tas nusidavimas labai veik išsiplatino į tolimas žemes. „Gelumbinio laiškai“ buvo tiek išsiplatinę, jog kiekvienas airis ne tik mokėjo juos atmintinai, bet ir žinojo, kas jų autorius.
4. išskėsti: Kodrin teip išplatinai sparnus savo? Kad išeisiu iš miesto, tada išplatinsiu rankas mano, Ji išplatin rankas savo ant ubagų.
5. padaryti gausų, padauginti: Giminę išplatinu. Ir tavo sėkla bus kaip dulkės ant žemės, ir tu būsi išplatintas priš vakarus, rytus, pusnaktes ir pietus. Nuo to laiko ir išsiplatino beždžionės žemėj. Mūsų lauke labai usnys išsiplãtino.
6. paskleisti propaguojant: Dalį atsišaukimų reikėjo išplatinti dar šiąnakt visame mieste. Čia pat minioje buvo išplatintas Lietuvos socialdemokratų partijos atsišaukimas.
nuplãtinti.
1. padaryti, pasiūti per platų: Nuplãtinai tam piemeniui kelnes, dabar vaikščioja kaip pūraklynis. Nuplãtinai rankoves, reikia sumest. Nuplãtino batam aulus. Kam taip nuplãtinai peiliui kriaunas?
2. daryti, kad būtų plačiai žinomas: Garbę. nuplãtino po visą pasaulį. Nusplãtino žinios, kad jis moka čėravot.
3. paplisti, pasklisti: Idant tos neižbylomos malonės gėrybė per visą pasaulį nuplãtintųs.
paplãtinti.
1. padaryti platesnį: Tirylia. per mus langą paplãtino. Sėjant paplatintais tarpueiliais, sėklos suvartojama maždaug trečdaliu mažiau. padidinti, paerdvinti: Laukai paplatinami, dirvonai suariami. Tuomi kad vyskupystė Žemaičių ir nepasiplatino, vienok valdžia jos vyskupų pratįso lig pat upės Dauguvos.
2. padaryti per platų: Siūdamas geriau paplãtink, nekaip susiaurink drabužį. Į ilgį geras, į plotį paplãtintas. Ar nepaplãtinsi tas kelnes? Aulus kiek paplãtino. Audeklą paplãtinom apmest, ir eina atamatas.
3. padidinti skaičiumi, pagausinti: Terp mūsų paplatintų karalystę savo. Jegu vaikai apsiženys, tai pasiplãtys pavardė.
4. pasklisti: Gandas apie karalienės grožybę buvo visur pasiplatinęs. Pasiplãtino kalbos, ka miršta.
praplãtinti.
1. padaryti kiek platesnį: Praplatinu, platesnį padarau. Kelmą ir eglės viršūnę vargais negalais ištraukė, reikėjo net tvarto duris ir daržinės vartus praplatinti. Sportiškas paltelis, į apačią truputį praplatintas. padidinti, paerdvinti: Jis praplãtino savo lauką, t. y. priplėšė dirvonų. | Antras pataisytas ir praplãtintas leidimas. Prie asmens vardo beveik visados randame pridėtą tėvo vardą, praplatintą sufiksais -aitis, -onis. Nora prasiplãtinti trobikę. praplėsti, duoti išaugti, įsigalėti: Idant jo karalysta padaugsinta bei praplatinta būtų. Šitai, eš tave duosiu augti (praplatinsiu) ir daugsinsiu.
2. pagausinti, padauginti: Praplatinsiu veislę tavo kaipo dangaus žvaizdes. To darbo neįstengs atlikti, nepraplatinę savo žinių. Skaitlius žmonių prasiplatino.
3. padaryti, kad išplistų, pasiektų daugelį, paskleisti: Troško, idant vierą katalikų šioj pasaulėj praplatintų. Prasiplatino lietuviški raštai. Liga prasiplãtino.
4, padaryti, kad būtų plačiai žinomas, pagarsinti: Ir mongolai. turėję gana progos tas rytiečių pasakas tarp įvairių tautų praplatinti. Apie mane negerai skelbiama, pikta paskalba praplãtinta. O tas žodis prasiplatino terp žydų iki šiai dienai. Garsas prasiplatino mažne viso [je] pasaulė [je].
prisiplãtinti atsirasti, prisidauginti: Oi, dabar jau daugel žmonių prisiplãtino Azierkuosa.
razplãtinti. išplatinti, paskleisti: Razplãtino lietuvišką liežiuvį anas.
Jūsų pataisymai bus išsiųsti moderatorių peržiūrai, jei informacija tikslesnė/taisyklingesnė
ji bus patalpinta vietoj esamos.