veikėjas

veikė́jas (-is), -a. -à. veikė̃jas (-is), -à. veĩkėjas, -a.

1. kas veikia, dirba: Jis ne tiek veikė́jas, kiek verteiva. Geriau ką noriant kita imk ir veik, ka veikė̃jis esi. Rapolas nebevykėlis, Severja – darbštuolė ir greituolė, dviguba veikėja. Šime dalyke prisidėjo ir aukštuomenė, bet, prilyginant gentiškam gaivalui, buvo tai tiktai antruoju veikėju. kas aktyviai dalyvauja kokioje nors veikloje: Visuomenės veikė́jas. Mokslo veikė́jas. Tautininkų partijos veikė̃jai. Vydūnas buvo didelis veikė́jas į Tilžę. Laiko turint būtų kuo pasidalyti su Tamsta ir kitais Amerikos lietuvių veikėjais. Bendradarbiavimas su ne Lietuvoje gyvenusiais kalbininkais skatino pačius lietuvių veikėjus daugiau gilintis į gimtąją kalbą, ją tyrinėti, svarstyti jos reiškinius.

2. kas ką vykdo, atlieka, valdo: Patį Dievą turime įvadinėt kaip sutvėrėją, atpirkėją ir davėją viso gero, ir veĩkėją viso ižganymo mūsų. Veikė́jas visokio čystumo ir šventybės. To [kryžiaus] paaukštinimo atminimą patogiai šią dieną [daro] bažnyčia krikščionių, kurios rėdytojas ir veikėjas yra Dvasia Šventoji.

3. meno kūrinio personažas: Teigiamas veikė́jas. Lyrinis veikėjas. „Metuose“ gamta traktuojama kaip savarankiškas vaizdavimo objektas, o saulė tampa netgi savotiška poemos veikėja. Tolesnio darbo procese dramos veikėjai visai užvaldo tave, išmuša iš kasdienybės, braunasi į sapnus.

4. vaidmens atlikėjas, aktorius: Veikėjas komedijoj.

5. veiksmo atlikėjas: Pasakymų brolis skaito ir brolio skaitoma veikėjas yra brolis. Asmeninio sakinio veikėjas sutampa su veiksniu.

6. veiksnys: Pirmiausiosios jo. dalys yra: veikė́jas (subjectum) ir apysaka (praedicatum). Asaba arba daiktas, apie kurią kalbama yra, vadinas veikėju ir atsiliepa klausant kas?
nuveikė́jas, -a.

1. kas ką nuveikia, atlieka.

2. kas ką nugali: Nuveikėjų gyrimasis, pasisekimo džiaugsmas veržėsi iš visų rašytojų burnų. Gimtinis miestas sutikdavo nuveikėją didele iškilme.
parveikė́jas, -a. kas ką parveikia, nugalėtojas: [Parbloškė] ją, bejėgę ir kraujuotą, po kojų jos parveikėjams.
priveikė́jas, -a. kas ką priveikia, nugalėtojas: Mažesniam esant lietuvių negu suomių priveikėjų skaitliui, lietuviai pamažu ėmė suomiuotis. Kas kaujančiam vargas, tai priveikėjui vainikas.


Jei žinote tikslesnę informaciją paaiškinančią 'veikejas' reikšmę, galite ją pakeisti: REDAGUOTI BETA
Įrašas
Paaiškinimas

Jūsų pataisymai bus išsiųsti moderatorių peržiūrai, jei informacija tikslesnė/taisyklingesnė
ji bus patalpinta vietoj esamos.


Kalbų žodynaiJaunimo žodynasVertimasTerminaiTarptautiniai žodžiaiVardaiPavardėsKirčiavimasSapnininkasVietovardžiaiŽmonių paieška
© 2020 - 2025 www.zodynas.lt
Draugai: TV Programa Vārdnīca Animacija Skaičiuoklė Juegos Friv